Deprem Travma Psikolojisi

Erkeklerde doğurganlığı etkileyen 9 yeni gen

Erkeklerde doğurganlığı etkileyen genlerin belirlenmesini ve bu sayede yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini amaçlayan uzmanlar, 9 yeni gen bulduklarını açıkladı.

Erkeklerde doğurganlığı etkileyen 9 yeni gen

Erkeklerde doğurganlığı etkileyen genlerin belirlenmesini ve bu sayede yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini amaçlayan uzmanlar, 9 yeni gen bulduklarını açıkladı.

Erkeklerde döl verimliliğini artırmaya aday olan genler üzerine ABD'de  yayınlanan “İnsan Genetiği” dergisinde yer alan makaleye göre, yaklaşık 270  çiftin ve 123 erkeğin DNA yapısındaki farklılıkları inceleyen uzmanlar, bulunan 9  genin, erkeklerde doğurganlık genlerinin belirlenmesinde etkin rol oynadığını  tespit etti. Araştırmayı yürüten ekipten Northwestern Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Gülüm Kosova,  üzerine bulundu. Kısırlığın çiftlerin yaklaşık yüzde 10'u ile 15'i arasında görülen ciddi  bir sorun olduğunu, çevresel ve genetik faktörlerin kısırlıkta kilit rol  oynadığını belirten Kosova, bu duruma neden olan deformasyonların yaklaşık 4'te  1'inin nedeninin hala bilinmediğini söyledi.

FARKLI DENEKLER “HUTTERİTELER"

Kosova, doğurganlığı etkileyen genleri bulabilmek için aile planlamasının  olmadığı denekler bulmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Hutteriteler adı  verilen, 19. yuzyılda Orta Avrupa;dan ABD;ye göç ederek yerleşen bir toplulukla  çalıştık. Hutteriteler toplumunu araştırmamızın avantajı, dini inançları gereği  doğum kontrolü yöntemlerini kullanmamaları ve bu nedenle çiftlerin ortalama 7  çocuğa sahip olması” diye konuştu. Hutteriteler toplumunun komünal yapısı nedeniyle hayat tarzlarından  yedikleri yemeğe kadar tüm özelliklerinin aynı olduğuna değinen Kosova, bu  nedenle Hutteritelerin sadece yüzde 2'lik bir kısmında kısırlık sorunu olduğunu  ve bunun genetik farklılıklardan kaynaklandığını belirtti. Deneye katılan Hutterite erkeklerinin genetik haritaları ile diğer erkek  deneklerin genetik haritalarını karşılaştırdıklarında 41 bölgedeki gen sayısında  farklılık bulduklarını ve bunlardan 9 tanesinin sperm sayısı, hacmi ve  hareketliliği ile ilgili olduğunu saptadıklarını açıklayan Kosova, “Sperm  hücrelerinin gelişmesine katkı sağlayan, bağışıklık sisteminde ve hücre içindeki  diğer metabolik aktivitelerde önemli görevleri bulunan proteinler tespit ettik”  dedi. Kosova, bulunan genlerin erkek üreme sistemindeki genlerin  fonksiyonlarının belirlenmesi için çalışmaların sürdüğünü, bu araştırmanın hangi  hücresel aktivitelerin sağlıklı üreme için kritik olacağı konusunda fikir  vereceğini ve sprem biyolojisinin gelişimine katkı sağlayacağını açıkladı. Araştırma sonunda erkeklerde doğurganlığı etkileyen genlerde oluşabilecek  ciddi hasarların kısırlığa neden olabileceğine işaret eden Kosova, “bu genlerin  bulunmasının, doğru teşhis ve kısırlık sorununa bağlı olarak kişiye farklı tedavi  uygulanmasının sağlanması konusunda büyük önem taşıdığını” ifade etti. “Eşler arasında kısırlığa neden olabilecek genetik uyumsuzluklar”  üzerine araştırmalarının, Chicago Üniversitesi İnsan Genetiği Anabilim Dalı  Başkanı Prof. Carole Ober eşliğinde devam ettiğini anlatan Kosova,  çalışmalarındaki asıl denek grubunun bu sefer Hutterite kadınları olacağını  sözlerine ekledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al