Erkeklerde 45 kadınlarda 55 yaş riskli

Kalp damar hastalıkları risklerinin erkeklerde 45, kadınlarda ise 55 yaşından itibaren arttığı açıklandı.

Erkeklerde 45 kadınlarda 55 yaş riskli

Helmstedt Helios Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Dr. Erkan Tuğral, kalp damar hastalıkları risklerinin erkeklerde 45, kadınlarda ise 55 yaşından itibaren arttığını söyledi.

Helmstedt Fatih Cami'nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Dr. Tuğral, kalp damar hastalıkları ve kalp ritm bozukluklarıyla ilgili bilgi verdi. Dr. Tuğral, yüksek tansiyon, diyabet (seker hastalığı), yüksek kolesterol, stres, pasif hayat, hareketsiz yaşam, sigara ve aşırı kilo gibi faktörlerin kalp damar hastalıkları riskini önemli derecede arttırdığına da dikkat çekerken “Bu tür faktörleri taşıyanların altı ayda bir veya en az yılda bir kez kontrole gitmeli” dedi.

GÜNDE EN AZ YARIM SAAT YÜRÜYÜŞ

Günde en az yarım saat yürüyüş yapanların ve beslenmesine dikkat edenlerin kalp damar hastalıkları riskini düşüreceğine işaret eden Dr. Tuğral, kalp ritm bozukluklarıyla ilgili ise “Kalp ritminin sayısı dakikada 60-100 arasında değişiyor. Bu sınırların altında ve üstünde olması durumunda tedavi şart. Aksi taktirde ölümcül vakalar olabilir. Baş dönmesi, iç huzursuzluk, çarpıntı hissi ve bayılmalar gibi durumlar ritmin bozukluğunun göstergesi” dedi.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Randevu Al