Erkeklerde 45 kadınlarda 55 yaş riskli

Kalp damar hastalıkları risklerinin erkeklerde 45, kadınlarda ise 55 yaşından itibaren arttığı açıklandı.

Erkeklerde 45 kadınlarda 55 yaş riskli

Helmstedt Helios Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Dr. Erkan Tuğral, kalp damar hastalıkları risklerinin erkeklerde 45, kadınlarda ise 55 yaşından itibaren arttığını söyledi.

Helmstedt Fatih Cami'nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Dr. Tuğral, kalp damar hastalıkları ve kalp ritm bozukluklarıyla ilgili bilgi verdi. Dr. Tuğral, yüksek tansiyon, diyabet (seker hastalığı), yüksek kolesterol, stres, pasif hayat, hareketsiz yaşam, sigara ve aşırı kilo gibi faktörlerin kalp damar hastalıkları riskini önemli derecede arttırdığına da dikkat çekerken “Bu tür faktörleri taşıyanların altı ayda bir veya en az yılda bir kez kontrole gitmeli” dedi.

GÜNDE EN AZ YARIM SAAT YÜRÜYÜŞ

Günde en az yarım saat yürüyüş yapanların ve beslenmesine dikkat edenlerin kalp damar hastalıkları riskini düşüreceğine işaret eden Dr. Tuğral, kalp ritm bozukluklarıyla ilgili ise “Kalp ritminin sayısı dakikada 60-100 arasında değişiyor. Bu sınırların altında ve üstünde olması durumunda tedavi şart. Aksi taktirde ölümcül vakalar olabilir. Baş dönmesi, iç huzursuzluk, çarpıntı hissi ve bayılmalar gibi durumlar ritmin bozukluğunun göstergesi” dedi.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al