ERKEKLER UYUYARAK KAÇAR!

ERKEKLER UYUYARAK KAÇAR!

ERKEKLER UYUYARAK KAÇAR!

Stres ve psikolojik sorunlar kadınların önemli bölümünde uykusuzluğa neden olurken; erkeklerde bunun tam tersi durum oluyor!

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı bünyesindeki Uyku Laboratuvarı Direktörü Kezban Aslan; cinsiyet faktörünün de uyku sorunlarında önemli bir belirleyici olduğunu vurguladı.

Kadınların stres ya da psikolojik sorunları olduğunda daha çok uykusuzluk çektiklerini belirten Aslan, ancak erkeklerin önemli bir bölümünün uykuyu 'sorunlardan kaçış' olarak gördüklerini kaydetti. Aslan, "Normalin üzerinde uyuyan bir erkeğin psikolojik durumu irdelenmelidir" dedi.

Erkeklerin, sorunlarını genelikle başkalarıyla paylaşmamalarının da onların uykuyu bir kaçış yolu olarak görmelerinde etken olduğuna işaret eden Aslan, "Erkeklerde aşırı uyku hali (narkolepsi) diye tanımlanan ve gündüz aşırı uyku eğilimiyle kendini gösteren durum bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa, sorun psikolojik kaynaklı olabilir" diye konuştu.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr/


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al