ERKEKLER TELEFONLA GÖRÜŞÜYOR

ERKEKLER TELEFONLA GÖRÜŞÜYOR

A.A

Bu Büroya yapılan başvurularda kadınlar yüz yüze konuşmayı, erkekler ise telefonla görüşmeyi tercih ediyor.

 


Çorum Müftülüğü bünyesinde hizmet  veren “Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu”nda vatandaşları dini konularda doğru  bilgilendirmenin yanı sıra aile yapısı, rehberlik hizmetleri ve boşanma  konularında da yardımcı olunuyor. Büroya yapılan başvurularda kadınlar genellikle  yüz yüze konuşmayı, erkekler ise telefonla görüşmeyi tercih ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca 2003 yılında ilk olarak 6 pilot kentte  faaliyete geçen bürolarda, toplumu dini açıdan doğru bilgilendirmek, aile  yapısının korunmasına katkıda bulunmanın yanında, boşanma eşiğine gelen çok  sayıda çiftin ayrılmasının önüne geçildi.

Çorum'da 2008'den bu yana hizmet veren Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu'nda  görevli İlahiyatçı Meryem Uyanık, bürodan yardım  talep edenlerin büyük çoğunluğunun kadınlardan oluştuğunu ve kadınların yüz yüze  görüşmeyi daha çok tercih ettiğini söyledi.

üroda erkekler için vaiz de istihdam edildiğini dile getiren Uyanık,  ancak erkeklerin bu tür konularda görüşmekten çekindiği için telefonla  sıkıntılarını anlatmayı tercih ettiğini belirtti.

Uyanık, rehberlik hizmeti sundukları kişilerin müracaatlarının gizli  tutulduğunu, yüz yüze ve telefonun yanı sıra sanal ortamdan da insanlara destek  olduklarını ifade etti.

TARAFLAR, BİRBİRİNİ OLDUĞU GİBİ KABUL ETMELİ

       
Uyanık, evliliklerde, yönteminden çok tarafların birbirine karşı  tutumunun önemli olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Büroya başvuranlar arasında severek evlenenler, ailesinin rızası  olmadan kaçarak yuva kuranlar veya görücü usulü evlenmiş çiftler var. Aslında bu  yöntemler çok da önemli değil. Evlilik öncesi yapılan en büyük yanlış, tarafların  birbirini olduğu gibi kabul etmemesi. Her iki tarafta karşısındakine, kendi  kafasındaki kalıbı giydirmeye çalışıyor. Bazen öz güvenini yitirmiş mutsuz  kadınlar, bazen de evliliğini son anına kadar ayakta tutmaya çalışan kadınlar  geliyor. Yetersiz kaldığımız ve bizi aşan konularda diğer kurumlardan destek  alıyoruz.”

Aile ve evlilikle ilgili çok çeşitli sorularla karşılaştıklarını ifade  eden Uyanık, “Bazıları (boşanma hakkım var mı, dava açabilir miyim?) diye  soruyor Kararlarına tabii ki saygı duyuyoruz. Ama bir kere daha boşanma fikrini  değerlendirmelerini, her iki tarafın da olaylara daha ciddi bakmalarını tavsiye  ediyoruz. Dini olarak 'günah' diye bildikleri pek çok şeyin aslında günah  olmadığını öğreniyorlar. İnsanları 'cennet ve cehennem' kavramlarıyla  korkutmuyoruz. Doğru olan Allah rızası ve bir şeyi gerçekten sevmek” diye  konuştu.

İnsanların telefonda bile olsa kendilerini gizleme ihtiyacı hissettiğine  işaret eden Meryem Uyanık, kimi zaman bir akraba ya da arkadaşın yaşadığı bir  olay gibi kendilerinden yardım istendiğini anlattı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al