ERKEKLER ÖNCE ÖLÜYOR

ERKEKLER ÖNCE ÖLÜYOR

AFP

Gelişmiş ülkelerde  erkeklerin kadınlardan daha önce ölmesindeki temel nedenin sigara olduğu ortaya çıktı.

 


Tobacco Control'ün internet sitesinde yayımlanan araştırmada, gelişmiş  Avrupa ülkelerinde erkeklerin kadınlardan kısa yaşamasının nedenine ışık tutmak  için kollarını sıvayan bilimadamları, bu konudaki en önemli etkenin sigara içmek  olduğunu tespit etti.

Dünya Sağlık Örgütünün 30 ülkedeki değişik hastalıklardan kaynaklanan  ölüm oranlarına ilişkin verilerini değerlendiren bilimadamları, cinsiyetler  arasındaki ölüm oranlarındaki farklılıkların sigara içme alışkanlığından  kaynaklandığını gözlemledi.

Araştırmaya göre, Danimarka, Portekiz ve Fransa dışındaki ülkelerde ölüm  oranlarında cinsiyetler arasındaki farklılığın arkasında yüzde 40 ila yüzde 60  oranında sigaranın bulunduğunu ortaya koydu.

Bilimadamları Malta'da ise bu oranın yüzde 74 olduğunu belirtti.

Bu aralığın önümüzdeki yıllarda kapanabileceğini ifade eden  bilimadamları, ancak gençlerin hale sigarayla ilgilendiği uyarısında bulundu.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al