ERKEKLER EV KUŞU

ERKEKLER EV KUŞU

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

19 fosil dişi inceleyen Amerikalılar, eski atalarımızda dünyayı dolaşanların kadınlar olduğunu buldu.

 


Güney Afrika’daki iki mağarada bulunan 19 fosil dişi inceleyen Amerikalılar, eski atalarımızda dünyayı dolaşanların kadınlar olduğunu buldu.

Erkekler yaşamlarını daha çok doğdukları bölgenin çevresinde sürdürüyordu. Dişlerden 11 tanesi Paranthropus robustus, üç tanesi ise Australopithecus africanus türüne ait. Dişler yaklaşık 2,4 ila 1,7 milyon yıl yaşında.

Bilimciler fosil dişlerin minesindeki stronsiyum izotop izlerini incelemişler. Stronsiyum, kayaçlarda ve yeryüzünde bulunan doğal bir element. Farklı kayaç türleri ve jeolojik bölgeler, farklı stronsiyum izleri taşır. Bu madde besinlerle birlikte insan bedenine de girer ve diş minesinin sertleşmesi sırasında buraya yerleşir. Bu süreç, öncü insanlarda aşağı yukarı sekiz yaşında gerçekleşmiş.

Boulder Colorado Üniversitesi’nde Sandi Copeland ve arkadaşları, iki mağarada bulunan daha büyük dişlerin (erkeklere ait oldukları sanılıyor) mağaralardaki dolomitlerdeki stronsiyum izotop izlerini taşıdığını görmüşler. Oysa küçük dişlerin çoğunda, yani kadınlara ait olduğu sanılanlarda, bölgeye ait olmayan izler bulunmuş. Farklı izler güneydoğu yönündeki iki ila üç kilometrelik mesafedeki en yakın bölgeye ve kuzeydoğu yönündeki beş ila altı kilometre mesafedeki diğer bir bölgeye ait.

Buna göre genç kadınlar diğer bir gruba katılmak ve eş bulmak için en azından bu kadar mesafe kat etmiş olmalılar, diyor bilimciler. Erkekler ise mağaraları ve buradaki besinleri tercih ettikleri için kendi bölgelerinde kalmışlar.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al