ERKEKLER EV KUŞU

ERKEKLER EV KUŞU

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

19 fosil dişi inceleyen Amerikalılar, eski atalarımızda dünyayı dolaşanların kadınlar olduğunu buldu.

 


Güney Afrika’daki iki mağarada bulunan 19 fosil dişi inceleyen Amerikalılar, eski atalarımızda dünyayı dolaşanların kadınlar olduğunu buldu.

Erkekler yaşamlarını daha çok doğdukları bölgenin çevresinde sürdürüyordu. Dişlerden 11 tanesi Paranthropus robustus, üç tanesi ise Australopithecus africanus türüne ait. Dişler yaklaşık 2,4 ila 1,7 milyon yıl yaşında.

Bilimciler fosil dişlerin minesindeki stronsiyum izotop izlerini incelemişler. Stronsiyum, kayaçlarda ve yeryüzünde bulunan doğal bir element. Farklı kayaç türleri ve jeolojik bölgeler, farklı stronsiyum izleri taşır. Bu madde besinlerle birlikte insan bedenine de girer ve diş minesinin sertleşmesi sırasında buraya yerleşir. Bu süreç, öncü insanlarda aşağı yukarı sekiz yaşında gerçekleşmiş.

Boulder Colorado Üniversitesi’nde Sandi Copeland ve arkadaşları, iki mağarada bulunan daha büyük dişlerin (erkeklere ait oldukları sanılıyor) mağaralardaki dolomitlerdeki stronsiyum izotop izlerini taşıdığını görmüşler. Oysa küçük dişlerin çoğunda, yani kadınlara ait olduğu sanılanlarda, bölgeye ait olmayan izler bulunmuş. Farklı izler güneydoğu yönündeki iki ila üç kilometrelik mesafedeki en yakın bölgeye ve kuzeydoğu yönündeki beş ila altı kilometre mesafedeki diğer bir bölgeye ait.

Buna göre genç kadınlar diğer bir gruba katılmak ve eş bulmak için en azından bu kadar mesafe kat etmiş olmalılar, diyor bilimciler. Erkekler ise mağaraları ve buradaki besinleri tercih ettikleri için kendi bölgelerinde kalmışlar.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al