Erkekler en çok neden korkuyor

Erkekler en çok neden korkuyor. İşte prostat hakkında merak edilenler...Prostat anne karnından itibaren her erkekte bulunur.

Erkekler en çok neden korkuyor

Ergenlik öncesi erkek çocuklarda prostat bezi önemsizdir ve 3-6 gr kadardır. Ergenlikle erkeklik hormonlarının artması ile beraber prostat bezi büyür ve 20 gr ağrılığa ulaşır. Meni kesesi ile beraber meni sıvısı salgılamaya başlar. Bu sıvı, sperm hücrelerini kadın üreme kanallarına doğru yol alırken korumak için üretilmektedir.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Saadettin Eskiçorapçı, prostat ile ilgili merak edilenleri anlattı. Prostat tüm erkeklerde karın alt bölgesinde, mesanenin hemen altında, makat(rektum) bölgesinin hemen önünde bulunan bir organdır. Prostat kolay ulaşılamayan, gizli bir bölgeye yerleşmiştir. Bu nedenle prostat ile ilgisi olan hastalıklar sinsi bir gelişim gösterebilir.

Prostatın içinden hem idrar yolu hem de meni yolu geçmektedir. Erkeklerde boşalma sırasında, prostat kasılarak penise doğru meni sıvısını gönderir. Buradaki görevi spermleri korumaktır. Tükürük bezleri nasıl sindirime yardımcı olan sıvılar üretirse, Prostat da üreme ve sperm olgunlaşması ile ilgili meni sıvısının içerisindeki özel maddeleri üreten bir bezdir.

PROSTAT İLE İLGİLİ PROBLEMLER VÜCUTTA HANGİ SİSTEMLERİ ETKİLER?

Prostat idrar, bağırsak ve cinsel organların bulunduğu çok yoğun bir kavşak üstünde bulunur. Bu nedenle prostat bezinde oluşacak olası bir problem bir çok sistemi etkileyerek farklı yakınmalar yapabilir. En sık bilineni olan idrar yakınmalarının yanı sıra, erken boşalma ve sertleşme problemi gibi cinsel fonksiyon bozuklukları veya kabızlık ve fıtık gibi başka problemlere de sebep olabilir.

Genelde prostat bezini tarif için ceviz örneği kullanılır. Şekil ve büyüklük olarak benzemesine rağmen sert kabuk ve içeriği prostata hiç benzemez. Yumuşak dokusu ve süngersi yapısı ile daha çok erik ile benzerlik gösterir. Normalde bir erik büyüklüğünde olmakla beraber 40'lı yaşlarda büyüyerek bir mandalina hatta portakal büyüklüğüne ulaşabilir.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ben en ufak bir sorunda bile ağlıyorum. Hayata küsmüs gibiyim ama böyle olmak istemiyorum.
  • Sıcak suyla mı soğuk suyla mı yıkamalı? Havlu mu yoksa kurutma makinesi mi, anti-bakteriyel sabun mu yoksa normal sabun mu kullanmalı? En etkili el yı
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Randevu Al