ERKEKLER DE BASKI ALTINDA

ERKEKLER DE BASKI ALTINDA

A.A

Sempozyumun koordinatörlüğünü yürüten Akdeniz Üniversitesi Fen - Edebiyat  Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Doç. Dr. Esma Durugönül, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, dünyada yıllardır "Kadın ve Beden" konusunun tartışılmakta  olduğunu, erkekliğin ise geri plana itildiğini söyledi.

Doç. Dr. Durugönül, 1980'li yılların başından beri gerek dünya  ülkelerinde gerekse Türkiye'de "erkeklik ve beden" ile de ilgilenilmeye  başlandığını belirterek, "Ekonomide, medyada ve hatta bilimde erkek egemen  olduğu için yakın tarihe kadar kadın bedeni ön plana çıkıyor, kadın bedeni  metalaştırılıyordu" dedi. Bu yıllarda erkek bedeninin de sosyolojinin ilgi  alanına girmesinin, küreselleşmenin etkisiyle Türkiye'den de hızla algılandığını  ifade eden Doç. Dr. Durugönül, "bunda 12 Eylül 1980 darbesinin de etkisinin  olduğunu, işkence, cezaevi, ezilmek ve küçümsenmek olgularını en çok erkeklerin ağır şekilde yaşadığını" kaydetti.

Doç. Dr. Durugönül, Yrd. Doç. Dr. Gönül Demez, araştırma görevlileri  Meral Gülkaya Timurturkan ve Cihan Ertan'ın da organizasyon komitesinde yer  aldığı sempozyumun amacının, erkeklik ve beden sosyolojisi alanında çalışan  araştırmacıları bir araya getirmek, bu alanlardaki yeni yaklaşımları tartışmaya  açmak ve farklı kültürlerden söz konusu konulara ilişkin bakış açılarının ve  birikimlerin paylaşılacağı bir platform yaratmak olduğunu belirtti.

Erkeklik konusunda dünyanın önde gelen isimlerinden Dortmund Teknik  Üniversitesinden Prof. Dr. Michael Meuser başta olmak üzere Almanya, Hollanda,  Danimarka, İngiltere ve Tunus ile Türkiye'den bilim adamlarının bildiri sunacağı  sempozyuma, eşcinsellerin kurduğu, merkezi Ankara'da bulunan KAOS GL Derneği'nin  bir temsilcisinin de katılacağı bildirildi.

Sempozyumda, "Toplumsal Cinsiyet ve Beden Politikaları", "Aidiyet,  Kimlik, Temsil Bağlamında Erkeklik", "Eğitim, Beden ve/veya Erkeklik", "İnsan  Hakları ve Yurttaşlık Bağlamında Erkeklik", "Etik, Beden ve/veya Erkeklik",  "Spor, Beden ve/veya Erkeklik", "Tüketim Kültürü, Beden ve/veya Erkeklik",  "Medyada Beden ve/veya Erkeklik", “Globalleşme Bağlamında Beden ve/veya  Erkeklik", "Göç, Beden ve/veya Erkeklik", "İktidar, Beden ve/veya Erkeklik"  konuları ele alınacak.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al