ERKEKLER ÇOK DAHA VEFASIZ

ERKEKLER ÇOK DAHA VEFASIZ

REUTERS
        
Çağın hastalığı olarak isimlendirilen kanser, insan yaşamı gibi evlilikleri de ciddi risk altına sokuyor.


İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, Amerikalı  bilim adamları, 2001-2006 yılları arasındaki 5 yıllık zaman diliminde gözetim  altında tutulan 515 beyin tümörlü hastanın boşanma oranlarını inceledi.

Çiftlerden birinin kansere yakalanması durumunda boşanma ya da ayrılıkla  sonuçlanan evlilik oranının yaklaşık yüzde 12 olduğunu kaydeden bilim adamları,  özellikle kadınların hastalanmasının evliliğin geleceği açısından çok daha ciddi  bir risk unsuru olduğunu gözlemledi.

Evli çiftlerde erkeklerin kansere yakalanması halinde boşanma oranının  sadece yüzde 3 olduğunu belirleyen araştırmacılar, kadının hastalanması durumunda  ise bu oranın 7 kat artarak yüzde 21'e yükseldiğini tespit etti.

Genç çiftlerin bu zorlu durumun üstesinden gelirken birlikteliklerini  koruyabilme oranının, uzun zamandır evli olan, daha olgun çiftlere nazaran çok  daha az olduğunu vurgulayan bilim adamları, ayrılığın hastayı ve tedavi sürecini  olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

Uzmanlar, bu tür bir durumla karşı karşıya kalan çiftlere psikolojik  destek almalarını ve birbirleriyle korkuları, beklentileri ve gereksinimleri  konularında konuşmalarını önerdi.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al