ERKEK KARAKTERLERİ DEĞİŞTİ

ERKEK KARAKTERLERİ DEĞİŞTİ

A.A

Ege Üniversitesi son dönem Türk sinemasında erkek olma kavramı üzerinde büyük değişimler yaşandığı açıklandı.

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi  Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lale Kabadayı, son dönem  Türk sinemasında "erkek olma" kavramı üzerinde büyük değişimler yaşandığını  belirtti.

EÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim  Merkezi (EGESEM) bünyesinde gerçekleştirilen "Sosyolojik Eleştiri ve Film"  konulu konferansta konuşan Doç. Dr. Kabadayı, özellikle 2000 yılı sonrası Türk  filmlerinde "maço ve karşısında tam zıddı olan fiziksel veya zihinsel özrü,  eksikliği olan karakterler" olmak üzere iki tip erkeğin ön plana çıkarıldığını  kaydetti.

Filmlerde sosyolojik eleştirinin yapılabilmesi için eserin ait olduğu  ülkeye dair kültürel kodları okuyabilmenin gerekli olduğunu ifade eden Doç. Dr.  Kabadayı, bu kodların ülkenin yaşadığı değişikliklerle şekillendiğini savundu.

Lale Kabadayı, film eleştirisinde ilk bakışta görünenin altına gizlenmiş  asıl anlamların ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek, daha önce güç, başarı  ve pratik zekayla özdeşleştirilen erkek karakterlerin değişmekte olduğunun  gözlemlendiğini söyledi.

Doç. Dr. Kabadayı, Türk sinemasının son döneminde Yavuz Turgul'un  senaryosunu yazdığı Kabadayı filminde olduğu gibi Yazı-Tura (2004), Janjan  (2007), Gönül Yarası (2004), Sis ve Gece (2007), Kader (2006), Adem'in Trenleri  (2007) gibi filmlerde de "sorunlu, değerlerini kaybetmiş, fiziksel veya zihinsel  hastalıklı, yetersiz görünen" erkek karakterlerinin resmedilmesinde artış  yaşandığına dikkati çekti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al