Ergenlikte Cinsellik

Ergenlikte Cinsellik

Ergenlikte CinsellikDilara Kars- Selamlar. 16 yaşında bir kızım. Cinsel duygularım yoğun olduğunda kendini kötü kokulu biri gibi görüyorum. Bende köpüklü, bazen peynir kesiği şeklinde akıntı olabiliyor. Bu bir rahatsızlık mı?

- Ergenlik döneminde vücut hormonlarında yoğunlaşma ve başkalaşma söz konusudur. Özellikle kadınlık hormonlarının yoğun salgılanması doğal bir süreç. Bu hormonlar elbette ki vücudunda ve duygularında farklılıklar yaşamana neden oluyordur. Cinsel arzuda artma dışında fiziksel belirtiler de doğal. Bu hormonlar vücudumuzda farklı bir kokuya, hatta bize çirkin gelen bir kokuya neden olmaktadır. Bunu engellemek mümkün değilse de en azından kendini kötü hissetmemen için vücut temizliğine önem vermen önemli. Akıntılar daha çok kadın doğum uzmanları ile görüşebileceğin bir konudur.

Selda İzmir- Merhabalar ben 19 yaşındayım öğrenciyim. 4 aydır bir beraberliğim var. Gebelik önleyici hap kullanabilir miyim.  Arkadaşım prezervatifle korunmaya karşı çıkıyor?

- Gençlik çağlarında; ergenlikle başlayan süreçten 25-30 yaşlarına kadar, kişilerin eğer herhangi bir engelleyici unsur yoksa üreme çağlarında olduğu bilinir. Riskli durumları engellemek adına herhangi bir korunma yöntemi kesinlikle uygulanmalıdır. Cinsel  davranışlar her yetişkin davranışı gibi sorumluluk gerektirir. Kendinizi ve birlikte olduğunuz kişiyi incitmekten, sevgisizlikten, pişman olmaktan ve hastalık etkenlerinden korumalısınız. Kimi zaman özellikle prezervatif kullanımına erkekler, gençlik çağlarında gereksiz gibi yaklaşmaktadırlar. Gençlik dönemi kimi zaman “ Bana Bir şey olmaz” duygusunun yoğun yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde risk alma ayrı bir heyecana neden olsa da kendimizi korumamız kesinlikle gerekir. Diğer yandan cinsel ilişkilerin riskleri gebelikle sınırlı değildir, bir de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar vardır. Bireyleri bu iki tehlikeli sonuçtan birden koruyan tek gebelikten korunma yöntemi kadın ya da erkeğin cinsel ilişki sırasında kondom (prezervatif, kılıf) kullanmasıdır.  Erkek arkadaşınla Prezervatif kullanımını daha detaylı konuşabilirsin, ancak bu konuda ki tutumu değişmez ise doğum kontrol hapı elbette ki uygulanabilecek bir yöntemdir. Uygun doğum kontrol hapını seçme konusunda bir kadın doğum uzmanına başvurarak bu konuda sana uygun çözüme ulaşacağını düşünüyorum.

Fuat Rize- Mutlu olamıyorum bir türlü. Her türlü imkanım var ama elde ettiğim şeyler bana yetmiyor. Sürekli daha fazlasını istiyorum. 17 yaşındayım derslerde konsantre olamıyorum sınıftaki arkadaşları hayal ederek fantezi kuruyorum. Sanki dersleri hiç duymuyorum.

- 12-13 yaşlarından başlayan ergenlik dönemi süresince kişi kontrol edemediği bir başkalaşım içine girer. Bu dönemde değişen biyolojik ve hormonal düzen elbette ki duygularını da etkileyecektir. Bu duygulanım kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve kimi zaman ergenlik depresyonu dediğimiz bir rahatsızlığa da yol açabilir. Fantezilerinin boyutunu bilmememe rağmen bunların dersler içinde sıkıntılarını hafifletmek, kendini oyalamak adına yarattığın bir yöntemden ibaret olduğunu tahmin ediyorum. Önerim, öncelikli olarak altta yatan o mutsuzluk adına bir psikolog desteğini değerlendirmen olacaktır.

Züleyha Denizli-  16 yaşındayım henüz kıllanma olmadı. Göğüslerim çok küçük arkadaşlarım zaman zaman beni alay konusu yapıyorlar. Hormonal bir bozukluk veya psikolojik bir sorun olabilir mi?

- Ortalama gelişim süreci açısından değerlendirdiğimizde genç kızlarda 10-12 yaşlarından itibaren buluğa erme ile kıllanma ve göğüslerde büyümenin başlamasını bekliyoruz. Buluğ çağı için verdiğim bu yaş grubu elbette ki ortalamadır. Kimi zaman bu süreç daha erken veya daha geç de başlayabilir. Bu farklılaşmanın sebebi genetik olabileceği gibi, hormonal bir sorunu da düşündürmektedir. Hormonal düzensizlikler psikolojik bir sebebe dayandırılmaz. Ancak psikolojik sorunların altında zaman hormonal sorunların yattığı bilinir. Hormonlarımız, bedenimiz, duygularımız, tepkilerimiz gibi tüm yaşantımızı etkiler. Bu nedenle kafandaki soru işaretlerini kısa zamanda değerlendirmen ve bu konuda bir endokronolog (vücut bezleri ve salgıları, hormonlar, konusunda bir uzman)  ile irtibata geçmeni öneririm.

Neşe Muğla- 18 yaşındayım. Üvey baba ile yaşıyorum. Annemin mutfakta olduğu zamanlarda veya yalnız kaldığım zamanlarda bana uygunsuz şekilde dokunmaya çalışıyor ve sürekli gözleriyle beni izliyor. Gereksiz cinsel esprilerde bulunuyor. Bana zararı dokunmasından endişe ediyorum. Bu durumu annemle konuşmamda yarar olur mu ve sizden kendimi nasıl koruyabileceğim konusunda yardımcı olmanız rica ediyorum.

- İnsanlar arası ilişkiler özellikle güven ve karşılıklı pozitif iletişime dayandırılmalıdır. Sorunuzda bize yansıyan üvey babanız ile öncelikli olarak güven ilişkisinin henüz kurulamamasıdır. Böyle durumlarda kişilerin karşılıklı davranışları farklı değerlendirmelere de yol açabilmektedir. Diğer yandan güven olmamasının nedeninin tacize dayanıyor olması da düşünülmektedir. Bu noktada annenin ile konuşarak, üvey babanız ile ilişkiniz konusunda destek almanızı öneririm. Karşınızda ki kişiye onu tanıma fırsatı verirken diğer yandan da kendinizi koruma adına adım atmış olursunuz. Taciz günümüzde sıkça rastlanıp ifade edilemeyen bir durumdur. İfade edilememesinin nedeni çoğu zaman toplumun değer yargıları ve çevre tarafından yargılanma endişesidir. Bir de buna “Acaba karşımdakinin bana yaklaşımını yanlış mı değerlendirip ona haksızlık ediyorum?” soruları da eklendiğinde kişi ne yapacağını bilemez. Burada çıkış aslında sizin de düşündüğünüz gibi en yakınınızla, annenizle bu durumu değerlendirmek olabilir. Eğer annenizin yargılarından endişe duyuyorsanız. Sizleri tanıyan bir yakınınız veya bir uzman ile de duygularınızı detaylı paylaşmanızda yarar olacaktır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ergenliğe girmiş çocuğa söylenmeyecek 4 şeyi sorduk.
  • Kadın - erkek ilişkilerinde ilk buluşma çok büyük önem taşıyor. Peki flört döneminin başlayıp başlamayacağına karar verilebilecek bu ilk randevu için
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Susan Farmer 37 yaşında ve 243 kilo. Doktorlar eğer kısa zaman içinde en az 120 kilo vermezse öleceğini söyledi. Nedeni ise mutsuzluk...
  • Çocuklarda obezite kireçlenmeye neden oluyor.
  • Televizyon kanallarındaki dizi furyası, özellikle genç kesim üzerinde etkili...
  • Randevu Al