ERGENDİR, KIZMAYIN!

ERGENDİR, KIZMAYIN!

MINNESOTA - Yatağını toplamayan çocuğunuza kızmayın, onun yerine gelişmemiş beynini suçlayın! Araştırmacılar belli bir yaşa kadar beynin 'idrak yeteneğinin' kısıtlı olduğunu, geç ergenlik dönemine kadar beynin çok sayıdaki bilgileri bir araya getirme yeteneğinin gelişme sürecinde bulunduğunu açıkladı.

ABD Minnesota Üniversitesi'nde yürütülen ve Çocuk Gelişimi dergisinde yer alan rapora göre beynin ön lobunda gözlerin hemen ardında başlayan ve kulaklara kadar uzanan çoklu işlem kabiliyetinden sorumlu bölüm, gelişimini uzun sürede tamamlıyor. Hatta hücrelerin birbiriyle bağlantı kurmasına dayalı bu gelişim, çocuk ehliyet alabilecek yaşa geldiğinde bile sürebiliyor.

Araştırma kapsamında 9 ve 20 yaşları arasında gençlere birden çok sayıda bilgi parçaları verildi. Ardından gençlerden, bu bilgileri bir soruya uygun bir cevap oluşturacak şekilde düzenlemeleri istendi. Bir başka testte ise deneklerden stratejik düşünme yoluyla gizli bir nesnenin yerini bulmaları talep edildi.

Araştırma sonucunda birden çok bilgiyi kullanışlı biçimde bir araya getirebilme yetisinin 13 ve 15 yaşları arasında geliştiği, yüksek seviyede çoklu işlem yeteneği gerektiren stratejik organize düşünme yeteneğinin gelişmesinin ise 17 yaşına kadar sürebildiği anlaşıldı.

Psikoloji profesörü Monica Luciana, '13 yaşındaki çocuğa 'yatağını yap ve çamaşırları makineden çıkar' demenin onun aklını karıştırabileceğini, görevin karmaşıklığına bağlı olarak çocuğa yardım etmek gerektiğini' söyledi. (LiveSicence)

//www.radikal.com.tr/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Randevu Al