EPİLEPSİ'NİN İŞARETİ OLABİLİR

EPİLEPSİ'NİN İŞARETİ OLABİLİR

Habertürk

Çocuğunuz garip hareketler yapıyor ve korkmuş bir yüz ifadesiyle dolaşıyorsa, epilepsi olabilir!

 


Epilepsi, beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin normal olmayan deşarj yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik bir hastalık olarak tanımlanıyor ve Türkiye'de 700 bin civarında epileptik hasta olduğu belirtiliyor. 9 Eylül Üniversitesi Nörofizyoloji Bilim Dalı ve Epilepsiyle Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Barış Baklan, çoğu epilepsi hastasının hastaneye yatmasının gerekmediğini ve ayakta izlendiğini söylüyor.

Üçte ikisinde nöbetlerin kontrol altında olduğu epilepsi hastalarında 2-5 yıl boyunca nöbet görülmemesi, hastalığın aktif sürecinden çıkması olarak kabul ediliyor ve tedaviler ilaçlar azaltılarak kesiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu süreyi 5 yıl olarak belirlemesine karşın süreç sonunda hastalığın nüksetme olasılığı bulunuyor ve bu durumda tedavi tekrarlanıyor.

DİRENÇLİ EPİLEPSİ


Bazı epilepsi türlerinde tedavinin ömür boyu devam etmesi gerektiği belirtiliyor. Bunlar "dirençli epilepsi" grubuna giriyor. Ancak bunlara, "dirençli epilepsi" dememek gerektiğini belirten Prof. Dr. Baklan, gerçek dirençli epilepsiyi, tedaviye rağmen nöbetleri olan hastaların oluşturduğunu söylüyor. Çocukluk çağında dirençli olacağı bilinen vakalar bulunuyor.

Bunlar sadece epilepsi hastası olmayıp nörolojik bir takım hastalıkları da bulunuyor. Burada epilepsi, belirti olarak ortaya çıkıyor ve uzmanlar bu hastalarda epilepsinin yanında başka nörolojik sorunlarla da uğraşıyor. Bu hastaların beyin felci ya da beyin anormalliği olanlarında nöbetler görülebiliyor. Bunların dışında çok sağlıklı ergenlerde ortaya çıkan nöbet türleri de oluyor.
ÇOCUĞUNUZ SIK DALIYORSA DİKKAT EDİN!

* Çocuğunuz sık sık dalıyor ve anlık kopuklukları oluyorsa.
* Kendini sıklıkla ders dinlemekten alıkoyuyorsa.
* Ağzını şapırdatıyorsa.
* Garip hareketler yapıyorsa.
* Korkmuş bir yüz ifadesi ile dolaşıyorsa, epilepsiden şüphelenmek gerekiyor.


EPİLEPSİDE EN ÇOK SORULAN SORULAR

En çok hangi hastalıklarla karıştırılıyor?

Epilepsi, duygu-durum bozukluğu, anksiyete, depresyon ve histerik nöbetlerle karışıyor.

Nörogörüntüleme teşhiste ne kadar etkili?

70'li yıllarda hastalığın yüzde 60'ının nedeni bulunamazken günümüzde bu oran, yüzde 20.
Tedaviden hangi oranda yararlanılıyor?

Hastaların üçte ikisi tedaviden yarar görürken üçte birinde bazen ikili, bazen de üçlü tedaviye ihtiyaç duyulabiliyor.

Epilepsinin asıl tedavisi ilaçla mı yapılıyor?

Epilepsinin asıl tedavisi her zaman ilaçla yapılıyor. Yeni ilaçlarda daha az yan etki görülüyor.

İlaç kullanan kişi nöbet geçirmiyor mu?

İlaçlar çekildikten sonra oradaki çekirdek hâlâ duruyorsa, hastalık tekrar alevlenip hasta yeniden nöbet geçirmeye başlayabiliyor.

Her epilepsi tedavi oluyor mu?

Epilepsilerin çoğu tedavi edilebiliyor. Tedavi edilemeyenlerde ise başka nörolojik sorunlar oluyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al