EPİLEPSİDE YENİ UMUT: MİKROÇİP

EPİLEPSİDE YENİ UMUT: MİKROÇİP

EPİLEPSİDE YENİ UMUT: MİKROÇİPABD’de Washington Üniversitesi’nde araştırmacılar epilepsi nöbetini henüz başlamadan tespit eden ve nöbetle ilgili beyin hücrelerini etkileyerek nöbeti engelleyen bir mikroçip geliştirdiler.

Bir grup bilim adamı epilepsi hastası nöbet geçirmeden önce ilgili beyin hücrelerinin çalışmasında değişiklik yaparak nöbeti engelleyen bir sistem geliştirmeyi hedeflediler. Araştırmada öncelikle beyin hücrelerinin ısısı vücut sıcaklığı olan 37 dereceden 22 dereceye düşürüldü. Bu ısıda hücrelerin zarar görmediği ve nöbet aktivitesinin yayılmasının önlendiği fark edildi. Araştırmanın sonuçları New Scientist isimli bir bilimsel dergide yayınlandı.

Epilepsisi olan kişinin kafatasına yerleştirilmesi planlanan mikroçip öncelikle laboratuar farelerinde denendi ve ilk sonuçlar başarılı bulundu. Araştırmacılar ısıyı düşüren mikroçiplerin ilerde ilaca ve ameliyata yeterince yanıt vermeyen epilepsi hastaları için bir umut olacağını düşünüyorlar. Konuyla ilgili araştırmalar devam ediyor.

KAYNAK: www.epilepsyfoundation.org

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al