EPİLEPSİDE İLK YARDIM

EPİLEPSİDE İLK YARDIM

EPİLEPSİDE İLK YARDIMAile ortamında ya da dış ortamda nöbet geçiren birisi ile karşılaşıldığında çoğu kişi ne yapacağını bilemez, telaşlı bir halde oraya buraya koşturur. Şimdi sıralayacağımız önlemler basit, herkesin uygulayabileceği ve yararlı ilkyardım önerileridir.

İşte nöbet geçiren birisine yardım etmek için uygulanabilecek birkaç öneri:

 1. Sakinliğinizi korumaya çalışın
 2. Nöbet geçiren kişinin yaralanmasını önleyin. Hastaya yakın yerde çarpıp yaralanabileceği nesneler varsa uzaklaştırın.
 3. Nöbetin uzunluğuna dikkat edin
 4. Hastanın mümkün olduğunca rahat etmesini sağlayın
 5. Başına toplanmış kalabalığı uzaklaştırın
 6. Nöbet geçiren kişiyi tutmaya çalışmayın. Kendi güvenliğinizi de ihmal etmeyin.
 7. Nöbet geçiren kişinin ağzına herhangi bir şey sokmaya kalkışmayın. Halk arasındaki nöbet esnasında kişinin dilini yutabileceğine dair inanç doğru değildir. Bu sebeple parmaklarınızı nöbet esnasında hastanın ağzına sokmayın.
 8. Tamamen uyanana kadar hastaya ilaç, su ve yiyecek vermeyin.
 9. Nöbet 5 dakikadan uzun sürerse hızla ambulans çağırın
 10. Çevrenizdekilerin de benzer önlemleri almalarına yardımcı olun.
 11. Nöbet geçtikten sonra hasta sol yanına yatık olarak yerleştirilmelidir. Nöbet sonrasında kişi uykulu iken kusabilir. Bu sebeple hava yollarının tıkanmaması kişiyi soluna yatırarak sağlanabilir.
 12. Nöbetten sonra kişi tamamen bilinçli hale gelene kadar yalnız bırakmayın.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
 • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
 • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
 • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
 • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
 • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
 • Randevu Al