ENERJİ İÇECEKLERİNE DİKKAT

ENERJİ İÇECEKLERİNE DİKKAT

NEW YORK TIMES

Kafeinli enerji içeceklerinin çocuklar ve gençler üzerindeki etkisi üzerine  değerlendirmeler yapılıyor.

 


İçeceklerin kalp çarpıntısı, yüksek kan basıncı ve hatta kalp krizi ve ölümle sonuçlanan bir dizi ciddi yan etkisi olabileceği ortaya çıktı.

Özellikle ilaç alan ya da kronik hastalıkları bulunan gençler arasında risk daha da artıyor. Pediatrics dergisinde yayınlanan makalede, bazı örnek vakalar, bilimsel araştırmalar ve gazete makalelerinden alıntılar yapılmış.

Diğer ülkelerde alınan düzenleyici önlemlere yer verilmiş. Danimarka ve Uruguay bu içeceklerin satışını yasakladı. Norveç'te ise 15 yaşın altındaki çocuklara satışına izin verilmiyor. Araştırma, çocuk doktorlarını bu içeceklerin risklerini hastalarına anlatmaları konusunda uyarıda bulunuyor.

Özellikle kalp sorunları ya da davranışsal bozuklukları olanlar tehlike altında. Ayrıca içeceklerdeki yüksek şeker oranı, şeker hastaları için tehlikeli olabiliyor. Enerji içeceklerinde 227 grama 70 ila 80 miligram kafein düşüyor. Bu da kolalı içeceklerdeki konsantrasyonun üç katından daha fazla.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al