ENDİŞENİN ÇOĞU ZARAR

ENDİŞENİN ÇOĞU ZARAR

A.A

Evhamlı tanımlanan endişeli olma hali,  psikolojik bir sorun olarak kişilerin hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

 


Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim  Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Altındağ,  günlük  yaşamda aşırı endişeli  olma halinin yaygın anksiyete bozukluğu hastalığının  belirtisi olduğunu söyledi.

Her 100 kişiden 5-6'sının hayatının herhangi bir zamanında yaşayabildiği  yaygın anksiyete bozukluğunun, kişinin yaşam kalitesini düşürme yanında  başarısızlık nedeni de olduğunu dile getiren Altındağ, şöyle konuştu:

“Herkes günlük yaşamında farklı derecelerde endişe hali yaşıyor ve  endişe hali yaşamın normal bir parçası. Hatta düşük düzeydeki endişenin gerekli  olduğu söylenebilir. Az endişeli olma hali, kişiyi günlük sorunlarla mücadeleye  hazırlıklı tutar, bireyin karşılaştığı sorundan, hızlı karar vermesini  sağlayarak, kolayca kurtulmasını sağlar.

Ancak bir de günlük yaşamda sürekli ve aşırı endişeli olma hali var.  Aşırı endişe hali kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Bu kişiler her durumda olası  en kötü sonucu düşünürler. Günlük yaşamda aşırı endişeli olma hali yaygın  anksiyete bozukluğu hastalığının belirtisidir. Kişiyi mutsuz ve başarısız eden bu  hastalığın tedavisi mümkündür.”

Altındağ, yaygın anksiyete bozukluğu hastasının, endişelerinin aşırı  olduğunu bilmekle birlikte endişelerini denetleyemediğini, sakinleşmeyi  başaramadığını ifade etti.

Toplumda “aşırı evhamlı” kişiler olarak bilinen yaygın anksiyete  bozukluğuna sahip kişilerin bir psikiyatri uzmanına başvurarak tedavi olmaları  gerektiğini dile getirdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al