Deprem Travma Psikolojisi

ENDİŞENİN ÇOĞU ZARAR

ENDİŞENİN ÇOĞU ZARAR

A.A

Evhamlı tanımlanan endişeli olma hali,  psikolojik bir sorun olarak kişilerin hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

 


Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim  Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Altındağ,  günlük  yaşamda aşırı endişeli  olma halinin yaygın anksiyete bozukluğu hastalığının  belirtisi olduğunu söyledi.

Her 100 kişiden 5-6'sının hayatının herhangi bir zamanında yaşayabildiği  yaygın anksiyete bozukluğunun, kişinin yaşam kalitesini düşürme yanında  başarısızlık nedeni de olduğunu dile getiren Altındağ, şöyle konuştu:

“Herkes günlük yaşamında farklı derecelerde endişe hali yaşıyor ve  endişe hali yaşamın normal bir parçası. Hatta düşük düzeydeki endişenin gerekli  olduğu söylenebilir. Az endişeli olma hali, kişiyi günlük sorunlarla mücadeleye  hazırlıklı tutar, bireyin karşılaştığı sorundan, hızlı karar vermesini  sağlayarak, kolayca kurtulmasını sağlar.

Ancak bir de günlük yaşamda sürekli ve aşırı endişeli olma hali var.  Aşırı endişe hali kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Bu kişiler her durumda olası  en kötü sonucu düşünürler. Günlük yaşamda aşırı endişeli olma hali yaygın  anksiyete bozukluğu hastalığının belirtisidir. Kişiyi mutsuz ve başarısız eden bu  hastalığın tedavisi mümkündür.”

Altındağ, yaygın anksiyete bozukluğu hastasının, endişelerinin aşırı  olduğunu bilmekle birlikte endişelerini denetleyemediğini, sakinleşmeyi  başaramadığını ifade etti.

Toplumda “aşırı evhamlı” kişiler olarak bilinen yaygın anksiyete  bozukluğuna sahip kişilerin bir psikiyatri uzmanına başvurarak tedavi olmaları  gerektiğini dile getirdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al