En yüksek ruhsal sağlık riski onlarda

NHS'in yaptığı araştırma, her beş kadından birinde anksiyete ve depresyon gibi yaygın görülen ruhsal hastalıkların görüldüğünü ortaya koydu.

En yüksek ruhsal sağlık riski onlarda
Paylaş:

İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmetleri'nin (NHS) yaptığı araştırma, ülkede genç kadınların ruhsal sağlık sorunları açısından en riskli grubu oluşturduğunu ortaya koydu.

NHS'in yaptığı araştırma, her beş kadından birinde anksiyete ve depresyon gibi yaygın ruhsal hastalıkların görüldüğünü ortaya koydu.

Ayrıca kendine zarar verme, travma sonrası stres bozukluğu ve bipolar bozukluk oranı da genç kadınlarda daha yüksek oranda çıktı.

NHS'in araştırması her yedi yılda bir gerçekleştiriliyor.

Ankete katılan 16-24 yaş aralığındaki kadınların % 19'unda yaygın akıl hastalıkları semptomları tespit edilmişti.

KENDİNE ZARAR VERME EĞİLİMİ DE DAHA YÜKSEK

Yapılan araştırmada, 16-24 yaş arası kadınlarda anksiyete ve depresyonun görülme oranı erkeklere kıyasla üç kat daha fazla çıktı.

Bu oran genç kadınlarda % 26 iken genç erkeklerde % 9 olarak belirlendi.  Travma sonrası stres bozukluğu bu yaş grubu kadınlarda % 12 oranında çıkarken erkeklerde ise bu oran % 3.6 oldu.

Yapılan araştırmada, 16-24 yaş arası kadınlarda anksiyete ve depresyonun görülme oranı erkeklere kıyasla üç kat daha fazla çıktı.

Yapılan son anketten bu yana, yaygın görülen ruhsal rahatsızlıklar, kadınlarda sürekli olarak artarken erkeklerde ise büyük ölçüde sabit kaldı.

Kadınlarda % 10 oranında daha ciddi semptomlar belirlenirken bu oran erkeklerde % 6 çıktı.

Kendine zarar verenlerin oranı 2000'de % 2, 2007'de % 4, 2014'te ise % 6 çıktı.

Bu, 2014 yılındaki araştırmada 16-24 yaş grubundaki kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görüldü.

Araştırma, görüşülenlerin % 10'unun ilaç tedavisi gördüğünü gösterirken % 3'ünün ise psikolog desteği aldığını ortaya koydu.

BBC TÜRKÇEBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: