En Sık Görülen Kanserler

En Sık Görülen Kanserler hangileridir? En Sık Görülen Kanserler Sıralaması 2040'a Kadar Değişecek Araştırmacılar, önümüzdeki 20 yıl içinde en yaygın kanser türlerinin sıralamasında büyük bir değişiklik göreceğini tahmin ediyor.

En Sık Görülen Kanserler

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde en yaygın kanserler meme, akciğer, prostat ve melanomdur. Çalışma yazarları, 2040 yılına kadar melanomun en yaygın ikinci kanser türü haline geleceğini, prostat kanserinin ise insidansının 14'e düşeceğini tahmin ediyor.

Meme kanseri teşhis edilecek en önemli kanser olmaya devam edecek, akciğer kanseri ikinciden üçüncü sıraya düşecek ve kolorektal kanser en yaygın dördüncü olmaya devam edecek. .

Yıllık toplam vaka sayısına göre kanser türlerinin tahmini sıralamaları 7 Nisan'da JAMA Network Open'da çevrimiçi olarak yayınlandı. Yazarlar ayrıca kanser türünü ölüm oranına göre sıralamaktadır. Şu anda, kanser ölümlerinin çoğu akciğer kanserine bağlıdır, bunu kolorektal, pankreas ve meme kanserleri izlemektedir.

2040'a gelindiğinde, kanser ölümlerindeki en dikkat çekici değişiklik, şu anda en ölümcül altıncı olan karaciğer ve safra kanalı kanserinin üçüncüye çıkmasıdır. Bundan yirmi yıl sonra, kanser ölümleri açısından sıralama akciğer, pankreas, karaciğer ve safra kanalı ve kolorektal olacaktır.

Bir basın açıklamasında, "Bulgularımız, kanser taraması ve tedavisinin değişen dinamiklerini yansıtıyor," dedi.

Yeni analiz, 2040 yılına kadar insidans ve ölümlerdeki değişiklikleri hesaplamak için nüfus artışı tahminlerini (2010 ABD Nüfus Sayımı verilerine dayanarak) ve mevcut popülasyon temelli kanser insidansı ve ölüm oranlarını (SEER 2014-2016'dan itibaren) kullandı. Araştırmacılar, öngörülen tahmini sayıların pek de korkutucu olmadığını kabul etti.

Rahib Medscape'e verdiği demeçte, "Öngörülerimiz, gözlemlenen oranların ve eğilimlerin [son yıllarda] zamanla değişmediğini varsayıyor," dedi, ancak değişimin gerçekten olabileceğine dikkat çekti.

"Herhangi bir uzun vadeli projeksiyon, bir tuz tanesi ile düşünülmelidir" dedi

American Cancer Society'de bir sürveyans araştırma bilimcisi olan MPH Kim Miller, çalışmaya yanıt olarak söyledi.

Miller, "kanser eğilimlerinin bazen birkaç yıl içinde hızla değişebileceğini" açıkladı. Sadece 2 ila 4 yıl öncesindeki tahminlerin "aşırı derecede zor" olduğunu ve önümüzdeki 20 yılın daha da fazla olduğunu söyledi.

Pankreas Kanseri Eylem Ağı'nın baş bilim sorumlusu PhD, ortak yazar Lynn Matrisian, "Önümüzdeki yıllarda akciğer, kolorektal ve meme kanserinden ölümlerde öngörülen düşüşleri görmeye teşvik ediyoruz" dedi. "Pankreas ve karaciğer kanseri gibi hayatta kalma oranları en düşük olan, daha az yaygın olarak teşhis edilen bazı kanserlere odaklanmanın zamanı geldi."

Prostat Kanseri Konusunda Görüş Farklılığı

Prostat taraması önerilerinde son 15 yılda yapılan değişikliklerin prostat kanseri vakalarında büyük düşüşe neden olacağını öne sürüyorlar.

Rahib, "2018'deki en son değişiklik, 55-69 yaşlarındaki erkeklerin tarama konusunda kendi kararlarını verebilmelerini önermektedir, ancak önceki değişiklikler PSA taramasına karşı önerilmektedir" dedi.

Rahib, "Tarama kılavuzlarındaki bu değişiklikler, son yıllarda prostat kanseri tanılarının sayısını etkiledi ve 2040'a kadar devam edecek," yorumunu yaptı. Yazarlar, meme kanseri için meme kanseri sayısının artmaya devam etmesine rağmen meme kanseri ölümlerinin sayısının azalacağının altını çiziyor. Devam eden eğilimin büyük olasılıkla artan tarama ve tedavideki ilerlemelere atfedilebileceğini söylüyorlar.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Görünüşündeki gerçek veya hayali kusurlar kişide saplantı haline gelebiliyor. Ortaya çıkan bu beden algı bozukluğu ile kişi estetik cerrahinin yolunu
  • Göğüs Ağrısı Neden Olur; Göğüs Ağrısı ve bazen önemsenmeyen göğüs ağrısı, vücudumuzun alarm verme biçimlerinden biridir. Göğüs ağrısı; akciğer problem
  • Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak ve sürekli cep telefonuna bakmak gibi bazı alışkanlıkların omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu
  • Homeopati tamamlayıcı veya alternatif bir tıptır. Birçok homeopatik ilaç, orijinal maddeden hiç veya neredeyse hiç kalmayıncaya kadar birçok kez suda
  • Hamilelikte folik asit kullanımı bebek için hayati önemde…
  • Elmanın yararları; Elmaların, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve felç, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve bazı kanser risklerini
  • Randevu Al