EN SEVİLEN YEMEK

EN SEVİLEN YEMEK

Milliyet

17 ülkeden 16 bin kişiyle yapılan araştırmaya göre makarna dünyanın en sevilen yemeği. İşte detaylar.

 


Listeye büryan 35’inci, kebap ise 51’inci sıradan girdi.

Turşu ise listede 55’inci sırayı aldı

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, 17 ülkeden 16 bin kişi ile görüşerek dünyanın beslenme alışkanlıklarının haritasını çıkardı. Buna göre tüm dünyada en çok sevilen yiyecek açık arayla makarna. Makarnayı ise pilav, pizza ve tavuk takip ediyor.

En sevilen yiyecekler listesine büryan 35’inci sıradan, kebap 51’nci, turşu ise 55’inci sıradan girdi. Araştırma son yıllarda artan gıda fiyatlarının beslenme alışkanlıkları üzerinde etkisi olduğunu da ortaya koydu. Katılımcılardan yüzde 53’ü yiyecek tercihlerinin son iki yıl içinde değiştiğini dile getirdi. Bunların yüzde 39’u bu değişikliği ekonomik nedenlere, yüzde 33’ü ise sağlık gerekçesiyle yaptığını söyledi.

EN ÇOK SEVİLEN 10 YİYECEK

1- Makarna
2- Pilav
3- Pizza
4- Tavuk
5- Et
6- Sebze
7- Biftek
8- Çin yemeği
9- Lazanya
10- Balık

 UCUZ VE DAYANIKLI

Tüm dünyanın en sevdiği yiyecek ilan edilen makarnanın başarısı doyuruculuğunda ve ucuzluğunda gizli. İngiltere merkezli Pizza, Makarna ve İtalyan Yemekleri Derneği’nden Jim Winship, “Makarnayla birçok farklı menü yaratabilirsiniz.

Tadı güzel ve doyurucudur. Raf ömrü ise oldukça yüksektir” diyor. Ancak bu başarının sadece bir kısmı. College London Üniversitesi’nden İtalya Uzmanı Profesör John Dickie “Makarnanın başarısı nakliyesinin kolaylığına ve ticaretinin karlı oluşuna dayanıyor.

Uzun süre saklanabilir, nakliye sırasında dondurucuda saklanması gerekmez ve buğdayın ucuzluğu sayesinde üretimi de pahalı değildir” yorumunu yaptı.

İlk kez 1154 yılında İtalya’da üretilen makarnanın İtalya’dan sonra en fazla tüketildiği ikinci ülke Venezüella.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al