EN SEVİLEN YEMEK

EN SEVİLEN YEMEK

Milliyet

17 ülkeden 16 bin kişiyle yapılan araştırmaya göre makarna dünyanın en sevilen yemeği. İşte detaylar.

 


Listeye büryan 35’inci, kebap ise 51’inci sıradan girdi.

Turşu ise listede 55’inci sırayı aldı

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, 17 ülkeden 16 bin kişi ile görüşerek dünyanın beslenme alışkanlıklarının haritasını çıkardı. Buna göre tüm dünyada en çok sevilen yiyecek açık arayla makarna. Makarnayı ise pilav, pizza ve tavuk takip ediyor.

En sevilen yiyecekler listesine büryan 35’inci sıradan, kebap 51’nci, turşu ise 55’inci sıradan girdi. Araştırma son yıllarda artan gıda fiyatlarının beslenme alışkanlıkları üzerinde etkisi olduğunu da ortaya koydu. Katılımcılardan yüzde 53’ü yiyecek tercihlerinin son iki yıl içinde değiştiğini dile getirdi. Bunların yüzde 39’u bu değişikliği ekonomik nedenlere, yüzde 33’ü ise sağlık gerekçesiyle yaptığını söyledi.

EN ÇOK SEVİLEN 10 YİYECEK

1- Makarna
2- Pilav
3- Pizza
4- Tavuk
5- Et
6- Sebze
7- Biftek
8- Çin yemeği
9- Lazanya
10- Balık

 UCUZ VE DAYANIKLI

Tüm dünyanın en sevdiği yiyecek ilan edilen makarnanın başarısı doyuruculuğunda ve ucuzluğunda gizli. İngiltere merkezli Pizza, Makarna ve İtalyan Yemekleri Derneği’nden Jim Winship, “Makarnayla birçok farklı menü yaratabilirsiniz.

Tadı güzel ve doyurucudur. Raf ömrü ise oldukça yüksektir” diyor. Ancak bu başarının sadece bir kısmı. College London Üniversitesi’nden İtalya Uzmanı Profesör John Dickie “Makarnanın başarısı nakliyesinin kolaylığına ve ticaretinin karlı oluşuna dayanıyor.

Uzun süre saklanabilir, nakliye sırasında dondurucuda saklanması gerekmez ve buğdayın ucuzluğu sayesinde üretimi de pahalı değildir” yorumunu yaptı.

İlk kez 1154 yılında İtalya’da üretilen makarnanın İtalya’dan sonra en fazla tüketildiği ikinci ülke Venezüella.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Randevu Al