En enteresan 10 soru ve cevabı

'Bunu hiç düşünmemiştim dedirtecek' en enteresan 10 soru ve cevabı...

En enteresan 10 soru ve cevabı

İlginç, tuhaf, garip, enteresan... Az sonra okuyacaklarınızı belki de ilk defa duyacaksınız! İnsanlar doğası gereği oldukça meraklıdırlar, işine yarayacaklarının yanında yaramayacak olan pek çok şeyi de merak eder. İşte, BBC Magazine'nin derlediği tüm zamanların en iyi sorular ve yanıtları...

İŞTE O SORULAR...

NEDEN KEK VE EKMEK BAYATLADIĞINDA SERTLEŞİR DE BİSKÜVİ YUMUŞAR?

Bununla ilgili yazılmış çok fazla kitap vardır. Ekmekle ilgili en temel cevap undaki nişasta kristallerinin pişme aşamasında su çekip yumuşamasıdır.Bu yumuşayan nişasta retrogradasyon adı verilen bir kaç günlük süre sonrasında tekrar kristalleşir ve bu da ekmeğin sertleşmesini sağlar. Bisküvilerdeki nişasta da bu aşamadan geçer fakat bisküvide var olan şeker bunu tersine çevirir ve havadan nem alarak bisküvinin yumuşamasını sağlar. Kek ise tarifine bağlı olarak hem sertleşir hem yumuşar.Eğer malzemeleri arasında şeker var ise yumuşaması muhtemeldir.

YILDIRIMDAN ELEKTRİK AKIMI ÜRETİLEBİLİR Mİ?

Bu pratik olmamasına rağmen mümkündür ama enerji depolamak bir problem oluşturabilir.

TAVUKLAR NEDEN UÇAMAZ?

Yaban tavukları aslında uçabilir. Diğerleri ise binlerce yıldır boyutları için beslendiklerinden bir ağacın tepesinden atlayıp uçmaktan fazlası için çok ağırlardır. Kanatları daha fazlasını kaldıramayabilir.

EVRENDEKİ EN SOĞUK YER NERESİDİR?

Evrendeki en soğuk yer yeryüzünden 5000 ışıkyılı uzaklıktaki Boomerang Nebula’da bir toz ve gaz bulutudur. Buradaki sıcaklık -272 olarak tahmin ediliyor?

SUYA ALERJİMİZ OLABİLİR Mİ?

Hayır. Alerjiler, bağışıklık sistemindeki antikorların bu maddeye saldırması sonucu oluşur. Ama suya bağlı olan hiçbir antikor yoktur

KURŞUN GEÇİRMEZ CAM NASIL YAPILIR?

Buna kurşuna dayanıklı cam demek daha doğru olur, çünkü bu camlar bir şeyin içine girmesine karşı dayanıklıdır. Ancak aynı yere bir dizi mermi fırlatılması bu camların da kırılmasına yol açacaktır. Bu camlar genelde cam tabakalar arasına deforme olabilen polikarbonat plastik tabakası koyarak yapılır. Merminin etkisiyle dıştaki cam katman kırılır; bu da enerjiyi daha geniş bir alana yayar; böylelikle plastik katman biraz esner ama kırılmaz.

TOHUMLAR HANGİ YÖNE BÜYÜYECEKLERİNİ NASIL BİLİRLER?

Tüm bitkiler yerçekimsel alanın yönünü hisseder ve ona göre kendilerini ayarlarlar. Buna yerçekimine göre hareket etme denir.

SUMO GÜREŞÇİLERİ NEDEN BU KADAR ŞİŞMANDIR?

Newton’un ikinci hareket kuralı olan hız= güç/ hacim eşitliğine göre, ne kadar ağır olursanız rakibinizin sizi yerinizden oynatabilmesi için o kadar çok güç kullanması gerekir. En şişman Sumo güreşçisi 267 kiloydu.

NEDEN YAŞLI ADAMLAR SAÇLARINI KAYBEDERKEN BURUN KILLARI ÇOĞALMAYA DEVAM EDER?

Erkeklerin kelleşmesinin sebebi DHT ya da dihydro testesteron hormonudur. Bunun vücuda çok fazla etkisi vardır ve bunlardan birinin de burun deliklerindeki kılların kaybedilmesini engellemek olduğu düşünülüyor.

EVREN NEDEN YAPILMIŞTIR?

Bu 21. yüzyılda bilimin karşı karşıya olduğu en büyük sırlardan biridir. Büyük Patlamadan kalan ısı ile ilgili son yapılan araştırmalar atomlardan oluşan maddelerin Evren’deki tüm maddenin sadece yüzde bir veya ikisini oluşturduğunu gösterdi.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: