En depresif gün!

Bugün kötü hissetmeniz normal... İşte nedeni...

En depresif gün!

Bugün kötü hissetmeniz normal... İşte nedeni...

Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Muhtemelen pek iyi değildir, zira bugün yılın en depresif günü. en_depresifYılın üçüncü pazartesisi İngilizce “Blue Monday” yani “Depresif Pazartesi” olarak biliniyor. Bu tarih psikolog CliffArnall tarafından ilk kez yedi yıl önce Sky Travel kanalı için yazılan bir basın bülteninde ortaya atıldı. Arnall bu tespiti yaparken bir sonraki yılbaşına kadar geçecek zaman, tatil harcamaları nedeniyle biriken borçlar ve yeni yıl kararlarının yarıda bırakılması gibi etkenleri dikkate alan bir formülden faydalandı.

DEPRESYONDAN KURTULUN!

Arnall’ın teorisi insanların kendilerini yordun hissettiği, spor yapmadığı, evden çıkmadığı ve kendilerini iyi hissetmek için abur cubur yiyecekler yediği bir dönem olan “kış uykusu”nun etkilerini temel alıyor. Daha önce teorisini açıklayan Arnall, “Bu şu an hayatımızı bir hayli belirsiz hale getiren faktörlerin bir kombinasyonu. İşten çıkarılma tehdidinin yanı sıra gıda ve yakıt fiyatlarının da yükselme ihtimali var” demişti. BORÇLAR BİRİKTİ, YAZ UZAKTA Buna göre bugünün yılın en depresif günü olmasının birçok sebebi var. Örneğin Noel ve yeni yıl döneminde alınan kararların hayata geçirilmemiş olması, kışın en soğuk ve zorlu günlerinin yaşanıyor yazın da hala çok uzak görünüyor olması insanların moralini bozan sebepler. Özellikle güneşsiz havaların insanların moralini bozduğu ve ruh haline kötü etki yaptığı ifade ediliyor. PEKİ NELER MUTLU EDİYOR? Tam da bugün bir mutluluk araştırmasının da sonuçları kamuoyuna duyuruldu. BirkbeckCollege psikoloji uzmanlarının, kişilerin mutluluk derecesini tespit etmek için hazırladığı ölçeğe göre, araştırmaya katılan 80 kişiyi en çok mutlu eden şey, yerde 10 sterlin bulmaları olmuş. Daily Telegraph'ın haberine göre, en can sıkıcı şey ise, kötü çalınan bir kemandan çıkan sesler. Yavru köpeklerle oynamak, çikolata yemek, gülen bebek resimlerine bakmak da mutluluk veren şeylerden. Çürük diş resimleri ve ağlayan bebek resimleri sinir bozuyor. Erkeklerin yerde bulunan paraya sevinme oranı artı 90 civarındayken, kadınlarda bu oran yaklaşık 10 puan daha düşük. Fakat kadınlar, genel mutluluk oranı ortalamasında erkeklerin üstünde. Kadınlarda bu ortalama 66 düzeyindeyken, erkeklerde 58. HÜRRİYET PLANET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al