En çok tüketim İstanbul'da

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2011 yılı bölgesel hanehalkı tüketim harcamaları istatistiklerini yayınladı. TÜİK verilerine göre, ülkemizde hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 23,3’ü İstanbul’da gerçekleşiyor.

En çok tüketim İstanbul'da

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2011 yılı bölgesel hanehalkı tüketim harcamaları istatistiklerini yayınladı. TÜİK verilerine göre, ülkemizde hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 23,3’ü İstanbul’da gerçekleşiyor.

Bu sonuçlara göre toplam tüketim harcaması sıralamasında İstanbul’u, yüzde 14,5’lik oranala Ege Bölgesi, yüzde 11,6 oranı ile Akdeniz Bölgesi takip ediyor. Harcamaların sadece yüzde 1,8’i Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşiyor.

ALIŞVERİŞ BAĞIMLISI OLABİLİRSİNİZ!

EN YÜKSEK PAY KONUT VE KİRADA

Gıda ve alkolsüz içecek harcamalarında ise en fazla payı yüzde 29,7 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ayırıyor. Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 29,7 oranıyla gıda ve alkolsüz içecekler harcaması alırken, aynı bölgede harcamalardaki en düşük pay yüzde 1,1 ile eğitim hizmetlerine gidiyor. İstanbul Bölgesi’nde ise harcama grupları içerisinde en yüksek payı yüzde 32,6 ile konut ve kira harcamaları alırken, gıda ve alkolsüz içecekler grubu yüzde 17,6 oranıyla ikinci sırada yer alıyor.

İSTANBUL’DA EĞİTİM ŞART

Ulaştırma harcamalarında en yüksek payı Orta Anadolu Bölgesi, en düşük payı ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi alıyor. Haberleşme harcamalarında Güney Doğu Anadolu, konut ve kira ile eğlence ve kültür harcamalarına ise Kuzeydoğu Anadolu en az payı ayıran bölgeler olarak kaydedildi. Eğitim harcamalarına en düşük payı ayıran bölgeler Batı Marmara ve Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi iken en yüksek payı İstanbul ayırıyor. DHA   
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al