En çok Sovyet gençlerini etkilemiş

Efsanevi İngiliz müzik grubu The Beatles’ın Soğuk Savaş döneminde Sovyetlerdeki muhalifleri Batı gençliğinden daha çok etkilediği ortaya çıktı.

En çok Sovyet gençlerini etkilemiş

Efsanevi İngiliz müzik grubu The Beatles’ın Soğuk Savaş döneminde Sovyetlerdeki muhalifleri Batı gençliğinden daha çok etkilediği ortaya çıktı.

İngiliz tarihçi yazar Leslie Woodhead, The Beatles Kremlin’i Nasıl Etkiledi adlı kitabında grubun “Demir Perde”nin yırtılmasına neden olan ilk sökük olduğunu öne sürdü. beatlesZira, muhalifler ve müzisyenlere ilham veren grup Sovyetler Birliği gençliği için Batı’da olduğundan çok daha fazla anlam ifade ediyordu. Woodhead, grubun yasaklı olduğu dönemde Sovyetler’de bıraktığı izlerle ilgili yıllardır sürdürdüğü araştırmalarını belgesel yaptıktan sonra hikayeleştirdiği kitabında anlattı. Muhteşem Dörtlü olarak da anılan grubu 1962’de Liverpool’da bir bodrum katında çalarken keşfeden Woodhead, acemi bir programcı olarak bir televizyonda çalıştığı sırada ekranlara çıkarmıştı. Nitekim 4 ay sonra dünya listelerinde birinci sıraya yükselen grup, Batı propogandası yaptığı gerekçesiyle Soğuk Savaş sırasında yasaklandığı iki süpergüçten biri olan Sovyetler’de devrimin yapılmasında da belirleyici bir rol oynamıştı. Kitabın ana karakteri olan Rus yazar Art Troitsky, o zamanları “The Beatles, Sovyet sistemini baltalamak uğruna milyon dolarlar harcayarak kurulan dev kuruluşları alt etti” sözleriyle özetliyor. Tarihçi Mikhail Safonov ise, “Beatles çılgınlığı Sovyet kültürü kurumlarını yok etti. Bize demokrasi fikrini aşıladı ve çoğumuz için demir perdede ilk yırtıktı” diyerek grubun toplumsal değişimdeki yerini anlattı. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Beklenmeyen bir anda ortaya çıkan ya da yaşanan kazalar, yakın kayıpları, deprem ve sel gibi doğal afetler, Travma Sonrası Stres Bozukluğuna yol açabi
  • Antidepresanı bırakınca neler oluyor? Mutsuz olan kişiler, sıkça antidepresana başvuruyor. Peki, antidepresanların kişiyi bağımlılığa sürüklediğini bi
  • Aşırı stres ve üzüntü gibi duygu yoğunluğunun ölüme yol açabileceği söyleniyor. Bu olgunun tıp literatürüne girmesi neden bu kadar uzun sürdü?
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “21. yüzyıl becerileri liderlik kavramını değiştirdi. Bu çağ, bireysel dehanın çağı değil, takımsal dehanın çağı" dedi.
  • Televizyon kanallarının gündüz kuşaklarında yer alan programlar ya da gerçek hayattan esinlenilerek senaryolaştırılan diziler ilgiyle izleniyor.
  • İntihar düşüncesi umutsuzluk ve acı ile ilgilidir. İntihar işaretleri doğru okunmalı!
  • Randevu Al