EN ÇOK KADINLARI SEVEN HASTALIK

EN ÇOK KADINLARI SEVEN HASTALIK

Habertürk

“Durup duruken başıma bir ağrı girdi”, "“Bu hafta iş yerim çok stresliydi sürekli ağrıyor” diyor musunuz?

 


Siz de belirli dönemlerde sebepli ya da sebepsiz benzer cümleler kuruyorsanız bu durum gerilim tipi baş ağrısına işaret ediyor olabilir. Günlük hayatın koşuşturması ve yoğun iş temposu içinde en sık görülen rahatsızlıklardan birinin gerilim tipi baş ağrısı olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, baş ağrısı hakkında bilgi verdi ve önemli tavsiyelerde bulundu.

Baş ağrısı nedeniyle yılda 10 milyondan fazla insan doktora veya acil servise gitmektedir. Baş ağrısı yapabilen 300’den daha fazla tıbbi hastalık bilinmektedir. Baş ağrıları genel olarak 2 gruba ayrılabilir:
    
•  Primer baş ağrıları: Migren, gerilim tipi baş ağrısı ve küme baş ağrısı. Baş ağrılarının %90’ından fazlası bu gruba girer.

•  Sekonder baş ağrıları: Başka bir hastalık nedeni ile ortaya çıkan baş ağrıları (Enfeksiyonlar, kafa içinde yer tutan tümörler, damarı ilgilendiren hastalıklar)

GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI EN YAYGIN BAŞ AĞRISI TÜRÜDÜR
    

Gerilim tipi baş ağrısı (GBA), erkeklerin %69’unu ve bayanların %88’ini hayatlarının herhangi bir döneminde etkiler. Herhangi bir yaşta görülebilmekle birlikte en çok genç erişkin yaşlarda görülür. “Episodik” ve “kronik” olarak adlandırılan iki gruba ayrılabilir:

Episodik ağrılar, 30 dakika-7gün süren, baskılayıcı ve sıkıştırıcı karakterde ve başın her iki yanını tutan ağrılardır. Geçirilmiş en az 10 atak olmalıdır. Ağrı, alına ve enseye yayılabilir. Yılda 180 kezden az görülür ve şiddetli ağrı değildirler. Fiziksel aktivite ile artmayan ve bulantı yapmayan ağrılardır. Işık ve sesten birine karşı hassasiyet olabilir.
Kronik gerilim tipi baş ağrılarında ise, hasta ayda en az 15 kez ve yılda en az 6 ay ağrı çeker.
    
AĞRI STRES SONRASI GELİYOR

Hastalık başlangıcında stres veya gerginlik olabilir. Bu faktörler kas kasılmasına veya kan akımında azalmaya neden olmazsa da, baş çevreleyen kaslarda hassasiyete neden olabilir. Kronik gerilim tipi baş ağrısında depresyon, altta gizlenen bir neden olarak aranabilir.

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİ?

•  Ağrısının sıklık ve şiddetinde artma olan hastalar

•  50 yaşından sonra ağrısı başlayan hastalar

•  Ağrının, ateş, ensede katılık, deri döküntüsü ile birlikte olduğu hastalar

•  HIV enfeksiyonu veya kanser teşhis edilmiş hastalarda baş ağrısı başlamışsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  
ACİL SERVİSE BAŞVURMANIZ GEREKEN DURUMLAR


•  Daha önce baş ağrısı olmayan veya şimdiye kadar yaşadığı en kötü denilebilecek kadar şiddetli ağrı çeken hastalar. Baş ağrısı patlayıcı şekilde ve çok ani gelmişse, beyin içinde veya çevresinde olabilecek kanamayı ayırt etmek gerekir.

• Baş ağrısı ile birlikte görme kaybı, kol veya bacakta güç kaybı, konuşma ve anlama bozukluğu olan hastalar.

•  Baş ağrısından önce travma geçiren hastalar hastanelerin acil servislerine gitmelidir.
Gerilim tipi baş ağrısı teşhisi hastanın öyküsüne ve muayenenin normal olmasına göre konulur. Baş ağrısı yapacak diğer nedenler hakkında şüphe varsa, BT veya MR çekilebilir. Şüphelenilen diğer nedenlere göre laboratuvar incelemeleri de gerekli görülebilir.

AĞRI KESİCİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİN


Pek çok GBA olan hasta aspirin ve parasetamol gibi ilaçlarla ağrılarını geçirirler. Bu ağrı kesicilerin
düzensiz kullanımı, GBA’nı episodik tipten kronik tipe geçirebilir. Basit ağrı kesiciler ile geçmeyen ağrılar için daha kuvvetli ağrı kesici ilaçlar verilebilir.

Ağrı kesicilerle kontrol edilemeyen ağrılar için antidepresan, beta bloker ve antikonvülzan ilaçlar gibi önleyici tedaviler verilebilir.

Bu ilaçlar, hastalık migren de olsa faydalı olabilecektir. Genellikle yeni ve etkisi hızlı olan antidepresan ilaçlar kullanılır, bu ilaçların yan etkileri de oldukça azdır. Antidepresan ilaçlar, etkili olup olmadıklarına karar verebilmesi için en az 1-2 ay kullanılmalıdırlar. Eğer hastada depresyon veya anksiyete bozukluğu varsa veya ilaçların aşırı kullanımı söz konusu ise, etkili tedaviyi başlamadan önce tüm ilaçlar kesilebilir.

GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

•  Yoğun iş temposundan kurtulun

•  Kendinize zaman ayırın

•  Bol bol yürüyüş yapın

•  Kısa süreli ılık duşlar alın

•  Gerginliğinizi artıracak türde kitap okumayın ve bu tarz filmler izlemeyin

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al