En çok kadınlar kazaya uğruyor

Ev kazalarında 172 kişinin yaralandığı, bu sayının yüzde 62’sini kadınların oluşturduğu saptandı.

En çok kadınlar kazaya uğruyor

Ev kazalarında 172 kişinin yaralandığı, bu sayının yüzde 62’sini kadınların oluşturduğu saptandı.

ev_kazalariAdana'da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhsin Akbaba ve Yrd. Doç. Dr. Ersin Nazlıcan, 2 bin 726 hanede yaklaşık 9 bin kişinin yaşadığı Karataş İlçesi’nde, ’Ev Kazaları ve İlişkili Faktörlerin Araştırılması’ konulu bilimsel bir araştırma yaptı. Ev kazalarında 172 kişinin yaralandığı, bu sayının yüzde 62’sini kadınların oluşturduğu saptandı. 1 Ekim 2011 - 30 Nisan 2012 tarihleri arasında Karataş’ta yapılan araştırmada 569 kişinin yaşadığı 141 evin yüzde 54’ünde son 1 yıl içinde düşme, kesici alet yaralanması ve yanık gibi ev kazası yaşandığı belirlendi. Yaralanan 172 kişiden yüzde 62’sinin kadın olduğu saptandı. Araştırmayla ilgili değerlendirme yapan Prof. Dr. Muhsin Akbaba, 569 kişi ile yüz yüze görüştüklerini belirterek, "Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 35, erkeklerin yaş ortalaması 36 idi. Araştırmaya katılanların yüzde 26’sı 0-14 yaş, yüzde 62’si 15-64 yaş ve yüzde 12’si de 65 yaş üstü grupta yer aldı. Araştırmada son bir yıl içerisinde ev kazası yaşanan hane sayısı yüzde 54, yaralanan kişi sayısı da 172 olarak saptandı" dedi.

ÇARPICI SONUÇLAR

Araştırma sonuçlarını paylaşan Prof. Dr. Muhsin Akbaba, şöyle konuştu: "Bu ev kazalarının yüzde 62’si kadınların ve yüzde 38’i de erkeklerin başına geldi. Meydana gelen 172 ev kazasını tipine göre ayırdığımızda; yüzde 49 oranıyla en fazla görülen kaza, düşme oldu. Düşmeleri kesici alet yaralanması ve bunu da yanıklar takip etti. Kazaların yüzde 38’i mutfakta, yüzde 23’ü oturma odasında, yüzde 17’si diğer odalarda, yüzde 22’si banyo ve tuvalette meydana geldi. Araştırmada, evde yaşayan kişi sayısı arttıkça kaza görülme sıklığının da arttığı görüldü." Yaş grupları ile ev kazası arasında anlamlı bir ilişki de bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Akbaba, "Araştırma için başvurduğumuz 0-14 yaş çocuklar ile 15-64 yaş arası yetişkinleri karşılaştırdığımızda, çocukların yetişkinlere göre daha fazla kaza yaptığı görüldü. Bununla birlikte 15-64 yaş grubu yetişkinler ile 65 yaş üstü yaşlıları karşılaştırdığımızda da yaşlılarda ev kazası görülme sıklığının daha yüksek olduğu belirlendi. Ayrıca, araştırmamıza göre, ev kazası geçirenlerin yüzde 72’si sağlık kurumuna başvurmadı. Yüzde 25’i hastanede ayakta, yüzde 3’ü de hastaneye yatırılarak tedavi edildi" diye konuştu. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al