Deprem Travma Psikolojisi

En çok 60 yaş üstü etkileniyor

Sıcak havalarda kalp hastalarına öneriler

En çok 60 yaş üstü etkileniyor

Sıcak havalarda kalp hastalarına öneriler... encoketkilenmeYılın en sıcak ve nem oranı en yüksek günleri yaşanıyor. Hemen hemen herkes bu durumdan şikayetçi. Özellikle de bu günleri tatil mekanlarında değil de şehirlerin yüksek temposunda geçirmek zorunda olanlar.

Üstelik bu yıl yazın en sıcak günleri Ramazan ayına denk geliyor. Sağlıklı insanlar için bile yükselen sıcaklıklar zorken, bu durumdan en çok hasta kalpler etkileniyor. Öğle sıcağında dışarı çıkmamak, bol sıvı almak ya da oruç tutarken iftar saatinde mideye birden yüklenmemek alınacak  önlemlerden bazıları... Aile Hastanesi Bahçelievler Kardiyoloji Uzmanı Dr. Egemen Duygu,  kalp hastalarına hem sıcak havalar  hem de Ramazan'a özel önerilerde bulunuyor.

KALP HASTALARI SICAKTAN DAHA FAZLA ETKİLENİYOR

Sıcak ve nemli havalar, sağlıklı insanlarda bile rahatsızlık oluştururken kalp hastalarında tehlikeli ve hatta ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Vücudumuz genelde 37 derece olan sıcaklığı korumaya göre planlı. Öyle ki en ufak bir sıcaklık artışında bile vücut kendini soğutmaya çalışıyor.  Soğutma işleminin iki önemli mekanizması terleme ve kan damarlarının genişlemesi. Terleme ile kaybedilen sıvı ve kan damarlarının genişlemesi nedeni ile kan basıncında düşme ve kalp hızında artış yaşanıyor. Bu durum özellikle kalp krizi geçirmiş, kalp yetersizliği olan ve hipertansiyon nedeni ile tedavi alan hastalarda önemli sorunlara yol açabiliyor.

SIVI KAYBI ÖLÜMCÜL RİTM BOZUKLUKLARINA NEDEN OLABİLİYOR

Ayrıca idrar söktürücü ilaç kullanan kalp hastalarında sıcak havanın neden olacağı sıvı kaybı çok daha belirgin oluyor ve bu durum kandaki elektrolit miktarlarında tehlikeli değişikliklere yol açıyor. Sonrasında da ölümcül ritm bozuklukları tetiklenebiliyor. Bir diğer mekanizma ise sıcak havalarda sıvı kaybının da etkisi ile oluşabilecek pıhtılaşma eğilimi. Bu durum da özellikle kalp krizi geçirmiş, stent takılmış ya da by-pass ameliyatı olmuş kalp hastaları için önem taşıyor. Bunların dışında aşırı obezler, kronik böbrek yetersizliği hastalarıyla solunum problemleri yaşayanlar için de sıcak havalar risk taşıyor.

AŞIRI SICAK VE SUSUZLUK KALBİ YORUYOR

Özellikle yaz aylarında uzun sürecek açlık ve susuzluk kalp hastalarını olumsuz etkileyebiliyor. İlaçlarını uygun aralıklarla alamayacakları gibi, hastanın elektrolit, su ve tuz kaybı da söz konusu. Yaklaşık 18 saat sürecek oruç süresince yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak  tansiyon düşüklüğü, sodyum potasyum gibi tuz kayıpları da kalpte ritim bozukluğunu tetikleyebiliyor.

HER KALP HASTASI ORUÇ TUTAMIYOR

Kalp damar hastalığı, kalp yetersizliği ve ciddi hipertansiyon gibi hastalıkları olanlar oruç tutmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı. Son 1 yıl içerisinde kalp krizi geçiren, şiddetli kalp  yetersizliği olan, kontrolsüz hipertansiyonu bulunan, kalp kapakları değişmiş (protez) ya da inme riski nedeni ile kan sulandırıcı ilaç kullananlarla yeni kalp ameliyatı olanların oruç tutmaları ise risklidir.

ORUÇ TUTABİLEN KALP HASTALARIN ÖZEL 7 ÖNERİ 

GÜNÜN EN SICAK SAATLERİNDE DIŞARI ÇIKMAYIN:

Özellikle güneş ışınlarını dik geldiği 10.00- 16.00 saatleri arasında sokağa çıkmayın. Aşırı sıcakla birlikte yaşayacağınız terleme kan basıncında düşme ve kalp hızında artışa neden oluyor. Mümkünse klimalı ortamları tercih edin.

MÜMKÜN OLDUĞU KADAR FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ AZALTIN

Fazla hareket etmek vücutta sıvı kaybına neden oluyor. Sıvı kaybı vücutta elektrolit dengesizliğini ve ölümcül ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor.

YETERLİ MİKTARDA SU İÇİN

İftarla sahur arasındaki sürede bol miktarda sıvı alın.  Vücudunuz susuz kaldığı takdirde tansiyon düşüklüğü ya da sodyum, potasyum gibi tuz kayıpları da kalpte ritim bozukluğuna neden olabiliyor. Yemeği tokluk hissine ulaşmadan bırakın: İftarda tokluk hissine ulaşana kadar aşırı miktarda yemek yemeyin.  Yağlı yiyeceklerden uzak durun ve yemeği ağır ağır, aralık vererek tüketin.

MUTLAKA SAHURA KALKIN

Sahura kalkmadan oruç tutmak önemli bir hata Uyku bölünse bile sahura kesinlikle kalkın ve az da olsa bir şeyler yiyin, su için. Sahurda protein ağırlıklı beslenirseniz  ertesi gün açlığı daha az hissedersiniz.

ÖĞLE SAATLERİNDE UYUYUN

Öğlen saatlerindeki uyku, son derece önemli.  Öğle uykusu uyuyanların, uyumayanlara göre kalp krizi geçirme riski önemli ölçüde düşüyor.

SİGARADAN UZAK DURU

Orucu sigarayla açmak ya da iftar sonrasında fazla miktarda tüketmek yapılan büyük yanlışlardan biri. Bu nedenle sağlığınızı düşünüyorsanız sigaradan uzak durun. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çoğu zaman olumlu olmayan bir durum gibi algılansa da aslında herkesin eleştiriye gereksinimi olduğunu söyleyen uzmanlar, eleştirinin dozu ve ne şekil
  • Yetersizlik duygusunun bir noktaya kadar sağlıklı olduğunu belirten uzmanlar rahatsızlık verdiği noktada bir özgüven sorununa dönüşebileceğinin altını
  • Sanal ilişkilerin kurulmasıyla mutsuz eden yalnızlıkların arttığını belirten uzmanlar, insanların bazen de yalnızlığı seçtiğini söylüyor. Prof. Dr. N
  • Sanal ilişkilerin kurulmasıyla mutsuz eden yalnızlıkların arttığını belirten uzmanlar, insanların bazen de yalnızlığı seçtiğini söylüyor. Prof. Dr. N
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Randevu Al