EN BÜYÜK HATA ÖÇ ALMAK

EN BÜYÜK HATA ÖÇ ALMAK

Haber Türk

Prof. Dr. Tarhan'a göre, aldatılma psikolojisiyle yapılan en büyük hata intikam almaya yönelmek...

Günümüzde kendine "Güzel bir evliliğimiz vardı fakat eşim beni başkasıyla aldattı. Bunu neden yaptı"? diye soran çok insan var. NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aldatılmanın acısıyla psikolojik danışmana başvuran insanların sayısının arttığını söylüyor.

BOŞANMA ARTTI

ABD' deki evli erkeklerin %70'nin, evli kadınların ise yüzde %25'inin başka birisi ile beraber olduğunu belirten Tarhan, ekliyor:

"Konuyla ilgili araştırmalar, boşanmanın 1950'li yıllarda  yüzde 10 iken, 1995'te yüzde 52'ye çıktığını gösteriyor. Boşanmaların bu kadar artmasında cinsel aldatmaların rolü büyüktür. Bir insanın "hem evli kalırım hem cinsel olarak istediğimi yaparım" demesi evliliğin doğasına aykırıdır."

HESAP SORMAYIN

Prof. Dr. Tarhan,  aldatılma acısı yaşayan insanların sergilediği hatalı tutumları şöyle sıralıyor:

Misilleme yapmak
Öç alma hissi, kişiyi yasak ilişkiye götürebilir. Bu durumda ya sallantıda olan evlilik bitecek, ya da taraflardan biri ceza evine diğeri mezara gidecektir.

Duyguları bastırmak

Kişinin hislerini mutlaka doğru yöntemlerle açığa vurması gerekir. Kavga dilinin haklı bile olsa kişiyi haksız duruma düşürebiliceği unutulmamalıdır.

İşlenen suçu sopa gibi kullanmak
Bazı insanlar sevdiklerinin hata yapmasından hoşlanır ve yapılan yanlışı sevdikleri insanı denetlemek için sopa gibi kullanır. Oysa, "suçun bir bölümü benim" diyebilmek gizlenmiş tehlikelerin oyununu bozacaktır.

Ayrıntılara Dalmak
Aldatılmanın sürekli sorgulanması insana kendisini aşağılanmış hissettirir. Ayrıntılara kapılıp boğulmamak gerekir. Aldatan kişiye sürekli hesap sormak da doğru değildir. Bu durumda kavgaya neden olacaktır.

ÖZGÜVENİNİZİ KAYBETMEYİN

Aldatmanın çözümünde meseleleri ayrı konumlandırabilmenin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Tarhan, ekliyor:

"Eşiniz baştan mı çıkarıldı yoksa sekse çok mu düşkün? Sizin kendisine uygun bir eş olmadığınızı mı düşünüyor, yoksa zayıflık mı gösteriyor? Bu olay sizin çekici olmadığınız, sevilecek bir yanınızın bulunmadığı anlamına mı geliyor? Bu sorular cevapları düşünülmeden bir inanış haline gelirse insanı depresif kılar. Doğrı olan; problemleri analiz edebilmektir. "Benim hatam varsa bile böyle davranması gerekmezdi" şeklindeki bir yaklaşım, kişinin kendine olan güvenini kaybetmemesini sağlar. Bir insan istemesi halinde özgüvenini yitirmeden de hatalarını sorgulayıp değiştirebilir. "Bu olay bana neyi öğretti?" diye bakabilmek gerekir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al