Deprem Travma Psikolojisi

EMZİK EMENDE RİSK FAZLA

EMZİK EMENDE RİSK FAZLA

REUTERS

Uzun süre emzik emen bebeklerin büyürken konuşma güçlüğü çekme riskinin üç kat daha fazla olduğu bildirildi.

Annelerin "bebeklerinin seslerini keserek kafalarını dinlemek" için sık  sık ağızlarına emzik vererek, aslında onların dillerinin gelişimini  geciktirdikleri belirtildi.

Daily Mail'in haberine göre, Amerikalı ve Şilili bilimcilerin  araştırmasında, 3 ila 5 yaşındaki çocukların emzik, parmak ve meme emme  alışkanlıklarına bakıldı. Çocuklara ayrıca, konuşmalarının yaşlarına göre normal  olup olmadığını anlamak için dil testi uygulandı.

Washington Üniversitesi'nden Dr. Clarita Barbosa başkanlığındaki ekip,  parmaklarını emen veya en az 3 yıl emzik kullanan çocukların konuşma gecikmesi ve  problemiyle karşılaşma olasılığının üç kat fazla olduğunu saptadı.

En az 9 aylık olana kadar sadece anne sütü alan, biberon almayan,  çocuklarda ise konuşma güçlüğü riskinin daha az olduğu belirlendi.

Dr. Barbosa, "Bu sonuçlar, anne sütü almanın dışında uzun süre emmenin  küçük çocuklarda konuşma gelişimi açısından zararlı etkisi olabileceğini  gösteriyor" dedi. Ancak Barbosa, kesin sonuçlara varabilmek için daha büyük bir  grupla kapsamlı bir araştırmanın gerekli olduğunu hatırlattı.

Uyanık olunan saatlerde emzik emmenin, çocukları günlük sohbete  katılmadan uzak tuttuğu belirtiliyor. Emziğin ayrıca dişleri deforme ettiğine de  işaret ediliyor.

Rehabilitacion Club De Leones Cruz del Sur ile Washington Üniversitesi  tarafından yapılan araştırma, BMC Paediatrics dergisinde yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al