Empati hissiniz güçlüyse...

Empati hissi güçlü olanlar klasik müzik dinliyor.

Empati hissiniz güçlüyse...
Paylaş:

Empati hissi yüksek kişilerin daha çok R&B, hafif rock ya da folk müziği dinlemekten hoşlandıkları ortaya çıktı. Sistematik (analitik) düşünme biçimine sahip olanlar ise daha çok heavy metal ve cazı tercih ediyor. İngiltere'de Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, müzik zevki düşünme biçiminin göstergesi olabilir. Yapılan araştırmada 4 bin katılımcı önce düşünme biçimleriyle ilgili teste tabi tutuldu.

Testte, bir şeyin tasarımı, araba motoru, tamir gereçleri ve diğer insanların neler hissettikleriyle ilgili sorular yer aldı. Katılımcılara daha sonra 26 farklı türden 50 müzik parçası dinlettirildi ve bu parçaların değerlendirilmesi istendi.

Test sonuçları, empati hissi yüksek kişilerin daha çok R&B, hafif rock ya da folk müziği dinlemekten hoşlandıklarını, sistematik (analitik) düşünme biçimine sahip olanların ise daha çok heavy metal ve cazı tercih ettiklerini ortaya koydu. Cambridge Üniversitesi doktora öğrencisi David Greenberg, bulguların, müzik endüstrisi tarafından değerlendirilebileceğini belirtti.

AFP