EMPATİ BİR MÜCADELE Mİ?

EMPATİ BİR MÜCADELE Mİ?

Şaban Özdemir (NP GRUP)

NP GRUP'un düzenli olarak gerçekleştirdiği Bilimsel Eğitim Toplantılarına devam ediyor.

 


Grup uzmanları bu hafta Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ öncülüğünde iki video üzerinden mutluluk ve empatiyi masaya yatırdı.

NP GRUP bünyesindeki doktor ve psikologların katılımıyla her hafta farklı bir konu ve konuşmacıyla gerçekleştirilen Bilimsel Eğitim Toplantıları sürüyor. Tıp dünyasındaki son gelişmelerle birlikte psikiyatrideki yeni tedavi yöntemlerinin, belirlenen konular üzerinden konuşulup, tartışıldığı toplantıların bu hafta gündeminde "MUTLULUK ve EMPATİ" vardı.

NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ'ın sunumuyla gösterimi yapılan iki video üzerinden mutluluk ve empati kavramları konuşuldu.

Prof. Dr. Rasim Adasal konferans salonundaki toplantıda kişide iki benliğin olduğunu ifade eden Tanrıdağ bunların; deneyimlerle kazanılan "Deneyimleyen benlik" ile zihinde hatırlanmasıyla gelişen "Anımsayan benlik" olduğunu söyledi. Her bireyde benliğin farklı tepki gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, benlik oluşumunda çevrenin etkisinin yadsınamaz olduğunu söyledi.

Empati konusunda;

Başkaları yerine kendimizi ne kadar koyabiliyoruz sorgulamasını herkesin yapması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, empatinin ancak bu şekilde kurulacağını söyledi.

Günümüzde bunun yapılmadığından şikayetçi olan Tanrıdağ, kişilerin hiç tanımadığı kişi ve olayları düşünmesi gerektiğini kaydetti. Mağdurun yanında olunmalıdır diyen Tanrıdağ, empati kurmanın benliğe karşı bir mücadele olduğunu da belirtti.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al