EMPATİ BİR MÜCADELE Mİ?

EMPATİ BİR MÜCADELE Mİ?

Şaban Özdemir (NP GRUP)

NP GRUP'un düzenli olarak gerçekleştirdiği Bilimsel Eğitim Toplantılarına devam ediyor.

 


Grup uzmanları bu hafta Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ öncülüğünde iki video üzerinden mutluluk ve empatiyi masaya yatırdı.

NP GRUP bünyesindeki doktor ve psikologların katılımıyla her hafta farklı bir konu ve konuşmacıyla gerçekleştirilen Bilimsel Eğitim Toplantıları sürüyor. Tıp dünyasındaki son gelişmelerle birlikte psikiyatrideki yeni tedavi yöntemlerinin, belirlenen konular üzerinden konuşulup, tartışıldığı toplantıların bu hafta gündeminde "MUTLULUK ve EMPATİ" vardı.

NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ'ın sunumuyla gösterimi yapılan iki video üzerinden mutluluk ve empati kavramları konuşuldu.

Prof. Dr. Rasim Adasal konferans salonundaki toplantıda kişide iki benliğin olduğunu ifade eden Tanrıdağ bunların; deneyimlerle kazanılan "Deneyimleyen benlik" ile zihinde hatırlanmasıyla gelişen "Anımsayan benlik" olduğunu söyledi. Her bireyde benliğin farklı tepki gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, benlik oluşumunda çevrenin etkisinin yadsınamaz olduğunu söyledi.

Empati konusunda;

Başkaları yerine kendimizi ne kadar koyabiliyoruz sorgulamasını herkesin yapması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, empatinin ancak bu şekilde kurulacağını söyledi.

Günümüzde bunun yapılmadığından şikayetçi olan Tanrıdağ, kişilerin hiç tanımadığı kişi ve olayları düşünmesi gerektiğini kaydetti. Mağdurun yanında olunmalıdır diyen Tanrıdağ, empati kurmanın benliğe karşı bir mücadele olduğunu da belirtti.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al