Empati benliğe karşı bir mücadele mi?

Empati benliğe karşı bir mücadele mi?

Empati benliğe karşı bir mücadele mi?

 

 

Şaban Özdemir (NP GRUP)


Grup uzmanları bu hafta Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ öncülüğünde iki video üzerinden mutluluk ve empatiyi masaya yatırdı.

NP GRUP bünyesindeki doktor ve psikologların katılımıyla her hafta farklı bir konu ve konuşmacıyla gerçekleştirilen Bilimsel Eğitim Toplantıları sürüyor. Tıp dünyasındaki son gelişmelerle birlikte psikiyatrideki yeni tedavi yöntemlerinin, belirlenen konular üzerinden konuşulup, tartışıldığı toplantıların bu hafta gündeminde "MUTLULUK ve EMPATİ" vardı.


NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ'ın sunumuyla gösterimi yapılan iki video üzerinden mutluluk ve empati kavramları konuşuldu.

Prof. Dr. Rasim Adasal konferans salonundaki toplantıda kişide iki benliğin olduğunu ifade eden Tanrıdağ bunların; deneyimlerle kazanılan "Deneyimleyen benlik" ile zihinde hatırlanmasıyla gelişen "Anımsayan benlik" olduğunu söyledi. Her bireyde benliğin farklı tepki gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, benlik oluşumunda çevrenin etkisinin yadsınamaz olduğunu söyledi.

Empati konusunda;

Başkaları yerine kendimizi ne kadar koyabiliyoruz sorgulamasını herkesin yapması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, empatinin ancak bu şekilde kurulacağını söyledi.

Günümüzde bunun yapılmadığından şikayetçi olan Tanrıdağ, kişilerin hiç tanımadığı kişi ve olayları düşünmesi gerektiğini kaydetti. Mağdurun yanında olunmalıdır diyen Tanrıdağ, empati kurmanın benliğe karşı bir mücadele olduğunu da belirtti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, Dünya Biyolojik Psikiyatri Federasyonu Anksiyete Bozuklukları Tedavi Kılavuzu çalışma grubunda yer alacak.
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi de aşılama çalışmaları kapsamında aşılama hizmeti vermeye devam ediyor. Aşılamanın başladığı 21 Ocak
  • Dünyanın en büyük ve en prestijli sağlık akreditörü olan JCI (Joint Commission International) denetimini dördüncü kez başarıyla tamamlayan Üsküdar Üni
  • COVİD-19 mücadelesinin kahramanları NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde anıldı.
  • Prof. Dr. Eli Somer, “Uyumsuz Hayal Kurma Fenomeni”ni anlattı. Uyumsuz hayal kurma, sürükleyici bir kişilik özelliğidir. Yalnız bireyler kendi hayali
  • NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, Tıp Bayramı Haftası’nda İBB ekiplerini ağırladı.
  • Randevu Al