Empati benliğe karşı bir mücadele mi?

Empati benliğe karşı bir mücadele mi?

Empati benliğe karşı bir mücadele mi?

 

 

Şaban Özdemir (NP GRUP)


Grup uzmanları bu hafta Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ öncülüğünde iki video üzerinden mutluluk ve empatiyi masaya yatırdı.

NP GRUP bünyesindeki doktor ve psikologların katılımıyla her hafta farklı bir konu ve konuşmacıyla gerçekleştirilen Bilimsel Eğitim Toplantıları sürüyor. Tıp dünyasındaki son gelişmelerle birlikte psikiyatrideki yeni tedavi yöntemlerinin, belirlenen konular üzerinden konuşulup, tartışıldığı toplantıların bu hafta gündeminde "MUTLULUK ve EMPATİ" vardı.


NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ'ın sunumuyla gösterimi yapılan iki video üzerinden mutluluk ve empati kavramları konuşuldu.

Prof. Dr. Rasim Adasal konferans salonundaki toplantıda kişide iki benliğin olduğunu ifade eden Tanrıdağ bunların; deneyimlerle kazanılan "Deneyimleyen benlik" ile zihinde hatırlanmasıyla gelişen "Anımsayan benlik" olduğunu söyledi. Her bireyde benliğin farklı tepki gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, benlik oluşumunda çevrenin etkisinin yadsınamaz olduğunu söyledi.

Empati konusunda;

Başkaları yerine kendimizi ne kadar koyabiliyoruz sorgulamasını herkesin yapması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, empatinin ancak bu şekilde kurulacağını söyledi.

Günümüzde bunun yapılmadığından şikayetçi olan Tanrıdağ, kişilerin hiç tanımadığı kişi ve olayları düşünmesi gerektiğini kaydetti. Mağdurun yanında olunmalıdır diyen Tanrıdağ, empati kurmanın benliğe karşı bir mücadele olduğunu da belirtti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sinirbilim alanında küresel ölçekte seçkin bilim insanlarının yer aldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therape
  • Psikiyatri Bilimleri ve Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenen “7. Psikiyatri Zirvesi ve 14. Anksiyete Kongresi” 5 – 8 Kasım 2022 tarihleri arası
  • NPİSTANBUL Hastanesi’nin de içinde yer aldığı NP Sağlık Grubu çatısı altında 1999 yılından bu yana EEG Teknisyeni olarak görev yapan ve geçtiğimiz gün
  • Psikiyatrist, yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan, resmi YouTube hesabında yer verdiği içerikleriyle de milyonlarca kişiye ulaşıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, uzman kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor.
  • Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ailesinin bayramlaşma geleneği bozulmadı. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarha
  • Randevu Al