Emekliliği ertele Alzheimer olma

Fransa'da yapılan araştırmada, emekliliği ertelemenin alzheimer hastalığını geciktirdiği ortaya çıktı. Kişinin çalıştığı her fazladan 5 yılın bunama riksini yaklaşık yüzde 15 düşürdüğü ifade edildi.

Emekliliği ertele Alzheimer olma

Fransa'da yapılan araştırmada, emekliliği ertelemenin alzheimer hastalığını geciktirdiği ortaya çıktı. Kişinin çalıştığı her fazladan 5 yılın bunama riksini yaklaşık yüzde 15 düşürdüğü ifade edildi.

alzheimerErken emeklilik hayalleri kuran çalışanlara, bu kez kötü haber Fransa'dan geldi. Fransa'daki Uzun Yaşam Enstitüsü ve Bordeaux Üniversitesi ortaklığında yapılan bir istatistiksel araştırma, emekliliği ertelemenin alzheimer ve bunamayı geciktirdiğini gösterdi. İleri yaşlarda emekli olmanın alzheimer hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde düşürdüğü belirtilen makale, Avrupa Epidemiyoloji Dergisi'nde yayımlandı. İnsanların gittikçe daha erken yaşta emekli olmak istediği ifade edilen makalede, kişinin çalıştığı fazladan her 5 yılın bunama riskini en az yüzde 15, her bir yılın ise yüzde 3.2 azalttığı belirtildi.

ALZHEIMER HAKKINDA HER ŞEY

ÇALIŞMAK AKTİF KILIYOR

Çalışmanın kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak aktif kıldığını belirten uzmanlar, çalışanların sosyal bağlantılarının da hafızanın güçlü tutulmasına yardımcı olduğuna dikkati çekti. Bunama ve alzheimer rahatsızlığı konusunda sıkça kullanılan "zihninizi kullanın, yoksa kaybedersiniz" deyimini hatırlatan araştırmacılar, hafızayı güçlü tutmak için ileriki yaşlarda da belirli egzersizlerin uygulanabileceğini bildirdi.

DÜZENLİ SPOR ÖNEMLİ Uzmanlar, çalışanlara emeklilikten sonra da zevk aldıkları zihinsel ve fiziksel aktiviteleri yapmayı bırakmamalarını tavsiye ediyor. Emeklilikten sonra hayat temposu bir anda düştüğü için düzenli spor emekliler için büyük önem kazanıyor. Sporun kan ve oksijen dolaşımını sağladığını, beynin ise spor sırasında kontrol ve dikkat mekanizmasını ayakta tutup daha çok çalıştığını ifade eden nöroloji uzmanları, günde bir saat yürüyüşün yeterli olacağını belirtiyor.

REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ccimriliğin başlı başına bir hastalık olarak tanımlanamayacağını belirten Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, ancak cimri olmanın ve bu dur
  • Yaşam tarzı tıbbı yani Lifestyle Medicine; araştırma, önleme ve tedavi etme ile yakından alakalı olan bir tıp dalıdır. Yaşam tarzı tıbbı; pek çok yaşa
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kahramanmaraş Milli Eğitim Bakanlığı Dulkadiroğlu Rehberlik ve Araştırma Mer
  • Panik atak, hiçbir neden yokken ortaya çıkan ve insanların yaşam kalitesini düşüren bir ruhsal hastalık olarak tanımlanıyor.
  • Öğrenilmiş çaresizlik nedir? Öğrenilmiş çaresizlik sendromu, başarma isteğini yok ediyor!
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Randevu Al