Elma tipi obezite daha tehlikeli

Özellikle karın çevresinde yağlanmayla kendisini gösteren, erkek tipi de denilen “elma tipi obezite” kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırıyor.

Elma tipi obezite daha tehlikeli

Özellikle karın çevresinde yağlanmayla kendisini gösteren, erkek tipi de denilen “elma tipi obezite” kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Özellikle karın çevresinde  yağlanmayla kendisini gösteren, erkek tipi de denilen “elma tipi obezite”nin,  kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırdığı  bildirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Hatice Sebila Dökmetaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enerji alımı  ve enerji harcaması dengesinin bozulmasının kilo alımına yol açtığını, aşırı kilo  ve buna bağlı olarak vücutta yağ oranının artmasının da obeziteye neden olduğunu  söyledi. Türkiye'de obezitenin görülme sıklığının son yıllarda ciddi şekilde  arttığını dile getiren Dökmetaş, yapılan araştırmalara göre, özellikle son 12  yılda artışın erkeklerde çok ciddi boyutlara ulaştığını belirtti.

“ŞİŞMANLAMAK, KANSERE DAVETİYE ÇIKARIYOR” Prof. Dr. Dökmetaş, daha çok 45-65 yaş grubu aralığında görülen  obezitenin, estetik boyutunun da insanları rahatsız edebileceğine dikkati  çekerek, şunları kaydetti:

“Özellikle kadınlar, aşırı kilolar nedeniyle psikolojik sorun  yaşayabiliyor. Ancak dış görünüşten daha önemlisi obezitenin iç organlarda yağ  yastıkçıları oluşturmasıdır. Karaciğer, kalp ve diğer iç organlarda yağlanmalar  ortaya çıkıyor. Yine obeziteyle kanser arasında da çok ciddi ilişki var.  Obezitenin her kanserle ilişkisi var. Bunun mekanizmaları biliniyor. Şişmanlamak,  kansere davetiye çıkarıyor. Bu cümleyi artık çok rahat kurabiliriz. Ülkemizde ve  dünyada ölümlerin sebebi, kanser ve kardiyovasküler hastalıklardır. Bu  hastalıkların nedenine dönüp bakıldığında ise karşımıza obezite çıkar.” ERKEKLER DİKKAT Obezitenin vücut görünümüyle bağlantılı olarak erkek ve kadın tipi olarak  ikiye ayrıldığını ifade eden Dökmetaş, “Yağların karın çevresinde toplandığı  obeziteye erkek tipi obezite denir. Bir bakıma vücudun üst yarısının obezitesi  olan bu duruma, 'elma tipi obezite' (Abdominal yağlanma) denir. Yağların kalça ya  da basenlerde toplanmasına ise kadın tipi obezite ya da 'armut tipi obezite' adı  verilir” diye konuştu. Dökmetaş, özellikle erkeklerde göbek çevresinde yağlanma şeklinde  kendisini gösteren elma tipi obezitenin, armut tipi obeziteye göre daha tehlikeli  olduğunu vurguladı. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al