Ellerim aşırı derecede terliyor

Ellerim aşırı derecede titriyor ufak heyecanlarda bile titriyorum panik atak mıyım?

Ellerim aşırı derecede terliyor

CEVAP Heyecanlanınca ellerde titreme, kalp atışında hızlanma veya çarpıntı gibi belirtiler herkeste görülür. Sizin belirttiğiniz durum herkeste görülenden daha belirgin gibi görünüyor. Bu durum heyecan, kişilik özellikleri, sürekli eleştirilme endişesi gibi etkenlere bağlı olabilir. Yalnız titreme ile panik nöbeti veya panik bozukluğu tanısı konmaz. Tanı için, tanımlanan belirtilerden  daha çok sayıda olması gerekir.

SORU Eşim hafta içi her gün 2-3 bira, hafta sonu ise 3-4 bazen de 5 bira içiyor. İçince agresif veya saldırgan olmuyor,ama bu kadar düzenli bira tüketmesi alkolik olduğunu mu gösterir? Tedavi olması gerekir mi?

CEVAP Bağımlılık yapan her hangi bir madde kullanıldığında, bağımlılık demek doğru olmaz. Maddelerin özelliklerine göre değişebilmekle birlikte, her madde saldırganlık yapmaz, doza bağlı olarak sakinlik de yapabilir. Bağımlılık yapan maddelerde en önemli tehlike, alınan maddenin miktarının zaman içinde giderek artmasıdır. Kişi bağımlı duruma gelmişse, bağımlı olduğu maddeyi arar, bulamadığında veya doz azaltıldığında yoksunluk belirtileri adı verilen bir grup belirti ortaya çıkar. Giderek sosyal ve mesleksel işlevselliği bozulur. Sizin belirttiğiniz durum, zararlı olduğunu bile bile alkol içmeyi sürdürmektir; alkol kötüye kullanımı veya zararlı kullanım oalrak adlandırılır. Yukarıda kısaca belirtilen özellikler ortaya çıkarsa, bağımlılıktan söz edilir. Bir maddeyi kötüye kullanma zamanla bağımlılığa doğru ilerler. Eşinizin tedavi olması için bir psikiyatriste başvurması gerekir.

SORU 12 yaşında oğlum var her şeyi biz söyleyerek yapıyor çok yavaş bir çocuk. Örneğin okula gidecek tek tek her şeyi her gün söylüyorum, dişini fırçala çorabını giy,okula geç kalacaksın gibi. Sorumluluk nasıl kazandırabiliriz. Bu yavaşlığı karşısında anne baba olarak nasıl davranabiliriz.

CEVAP İnsanlarda davranışlar çocukluk yıllarındaki anne-baba ilişkileri, yetiştirilme biçimiyle yakından ilişkilidir. Çocukların kendileriyle ilgili davranışları kendilerinin ve zamanında yapmaları için onlara küçük görevler verilmelidir. Bu görevleri onların yerine bir başkası yapmamalıdır. Öğrenmede, çoğu zaman yaşayarak öğrenme de etkili olmaktadır. Anne-baba olarak yalnız okula gitmek için hazırlanmasını söylemeniz yeterlidir; her şeyi tek tek söylemeye gerek yoktur. Aksi halde onun yerine düşünen, onun yerine plan yapan birileri oldukça, tembelliğe alışacaktır. Sizin örneğinizde yaşayarak öğrenme, okula geç kalırsa bunun olumsuz sonuçlarını yaşaması ve geç kalmamayı öğrenmesi biçiminde olabilir.

Evde küçük bir görev verince, belli bir süre sonra yalnız yapıp yapmadığını sorabilirsiniz. Yapmadıysa, duruma uygun bir yaptırım uygulanabilir. Çünkü öğrenmede ödül-ceza da etkili bir yöntemdir. Yine sonuç alamazsanız, oğlunuzun bu davranışının altında yatan nedenleri bulup çözmek için bir çocuk ve ergen psikiyatristiyle görüşebilirsiniz.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yolda yürürken ayağım takılır gibi oluyor veya bir korna sesinden hemen korkuyorum kalp atışlarım hızlanıyor içimde bir ürperti oluyor.
  • İş stresi yaşıyorum. Düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum stresli bir işim var o stresi aşmak için. Bana günde yarım ilaç veriyor her gün düzenli ku
  • Ben çok çekmiş biriyim, ilaç kullanıyorum, çok sabırsızım. Doktor sırası beklerken terk edip gidiyorum, ne önerirsiniz?"
  • Ben çok çabuk sinirlenen bir tipim haksızlığa tahammül edemiyorum. Ne yapabilirim nasıl düzelebilirim?
  • Yatağa yattım az sonra birden aklıma uyursam öleceğim bir daha kalkamayacağım geldi.Ölüm korkusu yaşıyorum. Bir ara uyumamayı bile düşündüm sonra uyud
  • "19 aylık evliyim. Ergenlik dönemim babam yüzünden kötü geçti ve özgüven eksikliği yaşıyorum. "
  • Randevu Al