Deprem Travma Psikolojisi

Elimi tut kocacığım

Bundan 15-20 yıl önce babanın doğuma girip girmeme konusu eşler arasında konuşulmazdı bile. Ama artık baba adaylarının büyük çoğunluğu artık hastanede eşlerinin yanında olmak istiyorlar.

Elimi tut kocacığım

Bundan 15-20 yıl önce babanın doğuma girip girmeme konusu eşler arasında konuşulmazdı bile. Ama artık baba adaylarının büyük çoğunluğu artık hastanede eşlerinin yanında olmak istiyorlar.

Babalar ya evde ya da arkadaşlarıyla bekler ya da doğumhanenin önündeki koridorda doğacak çocuklarının belki de cinsiyetini bile bilmeden dokuz doğururlardı eşleri doğum yaparken. Günümüzde ise durum çok daha farklı ve karmaşık. Baba adaylarının büyük çoğunluğu artık hastanede eşlerinin yanında olmak istiyorlar. Hatta bu ölümsüz ana tanık olmak isteyen ve eşi ile birlikte doğuma girenlerin sayısı hiç de az değil! Baba adaylarının ellerinde kamera ve fotoğraf makineleriyle doğuma girip bu mücizevi olaya tanıklık etmeleri ne derece doğru bilinmez fakat tıp dünyasında da bu tartışma sonlanmış değil.

 AİLE İÇİNDE SAĞLIKLI İLETİŞİM KURUN

BABA ADAYLARI NEDEN DOĞUMDA BULUNMAK İSTİYORLAR?

Bazı baba adayları çeşitli nedenlerden dolayı doğum sürecinde eşlerinin yanında olmak isterler. İşte bu nedenlerden birkaçı...

GÜVEN VERMEK

Günümüzde çoğu anne doğum esnasında kendini güvende hissetmek ve rahatlamak için eşlerinin yanında olmasını istiyor. Etrafında en yakınlarından birilerinin olması ve sadece orada olup elini tutması bile bu dönemde onlar için büyük bir önem taşıyor.

 İLETİŞİMİ SAĞLAYARAK YARDIMCI OLMAK

Doğum esnasında anne adayı yaşadığı yoğun heyecandan dolayı doktorla iletişim kurmakta zorlanabiliyor ve bunun sayısı hiç de az değil. Bu yüzden baba adayı doğum esnasında bu konuda yardımcı olabilir.

 SADECE ANNE İSTİYOR DİYE ORADA OLMAK

Bazen baba adayları kendi istedikleri için değil de sadece eşlerinin isteği üzerine onlara destek olmak için doğuma girerler.

DOĞUMA TANIK OLMAK

Doğum, dahil olan herkes için inanılmaz bir deneyim. Bu mucizevi olayı hayat boyunca unutmayacak olmak da doğumda bulunmak isteyen babaların en önemli nedenlerinden biri. Bazı baba adayları ise eşleri ne kadar isterse istesin doğumda bulunmayı reddederler. Bunun en büyük nedenlerinden biri doğumu daha da zorlaştırmaktan korkmaları.

ANNE İÇİN DURUMU ZORLAŞTIRMA KORKUSU

Eğer baba adayı, gerçekten çok stresli, endişeli ise ve heyecanlı bir yapıya sahipse işleri daha da zorlaştırabilir. Bazı babaların doğumu izlerken bayıldıkları bile oluyor.Bu durum gerçekten de doğum esnasında işleri daha da zorlaştırıyor.

SEKS HAYATINA ETKİSİ

Doğum, içinde kan ve bir takım sıvıların hoş olamayan görüntülerinin serginediği bir olay. Bu durum bazıları için pek iç acıcı olamayabiliyor ve hatta eşlerin doğumdan sonraki cinsel hayatlarını bile etkileyebiliyor. Hürriyet Aile
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • Ben 16 yıllık evliyim. Eşim özünde iyi bir insan ancak çok aşırı küfürler ediyor.
  • Sevdiğiniz erkeği gerçekten tanıyor musunuz? Mesela kafasından geçeni hissetmeniz, atacağı adımı tahmin etmeniz mümkün mü?
  • Ben eşimle pek anlaşamıyorum. Daha çok onun ailesiyle hiç anlaşamıyorum. Annesinin ve babasının seslerini bile duyunca tüylerim diken diken oluyor. Çü
  • Randevu Al