ELEKTRONİK KELEPÇEDE BAŞARI

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Rektör Tarhan; eşine yönelik şiddet uygulayan kişilere yönelik gündeme gelen “Elektronik Kelepçe” uygulamasının Türkiye’de başarılı olabileceğini söyledi.

 


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına şiddet uygulayan ve evden uzaklaştırılan erkeğin elektronik kelepçeyle izleneceğini açıklamasının ardından şimdi bu uygulamanın ülkemizde başarılı olup, olmayacağı tartışılmaya başlandı.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan BLOOMBERG HT Televizyonu’nda yayınlanan “Aklımızda Kalanlar” Programında bakanlığın Elektronik Kelepçe çalışmasını değerlendirdi. Elektronik kelepçenin Dünyanın birçok ülkesinde başarılı bir şekilde uygulandığına dikkat çeken Rektör Tarhan;

“Türkiye’de de olumlu sonuçlar verecek bir uygulama olacaktır. Çünkü cep telefonu kullanımında dünyadaki kullanımıyla kıyaslandığında takip konusunda Türkiye’nin başarı gösterdiğini gördük. Bu konuda Türkiye önemli bir yerde. Türkiye’de buna toplum olarak uyulacağını düşünüyorum. Öfke kontrolüne katkı sağlayacak bir uygulama olacak.

Kadına yönelik şiddete bakınca iki türlü olduğunu görüyoruz. Birincisi hasta olan kişilerin uyguladığı şiddet diğeri de dürtü kontrol bozukluğu olan kişilerin uyguladığı şiddet. Bu kişilere bakınca iç denetimi yapamadığı gözlemleniyor. Şiddete başvuruyor. O nedenle elektronik kelepçe caydırıcı etki yapacaktır. Terapilerde bu tarz yöntemler de var. Yararlı bir uygulama olacağına inanıyorum. Başarı yüzde 50’lerde sağlanabilir.”

 

AİLEYİ SAĞLAMLAŞTIRACAK YASALAR YAPILMALI