Deprem Travma Psikolojisi

Elektrik şokuyla telefon terbiyesi

Kendimize elektrik şoku uygulama veya ufak para cezaları ödeme yoluyla hayatımızı düzene koymaya çalışmak işe yarar mı? Yatmadan önce telefonuyla çok vakit geçiren Tiffanie Wen bu yöntemi kendi üzerinde deniyor.

Elektrik şokuyla telefon terbiyesi

Kolumda parlak kırmızı bir silikon bilezikle dolaşıyorum. İçinde doldurulabilir pil saklı ve bununla 200 voltun üzerinde elektrik şoku uygulanabiliyor. Bir de şimşek işaretli bir ışıklı düğmesi var.

Telefonum, bu cihazın yüklendiğini ve en düşük ayara ayarlandığını gösteriyor. Yapacağım tek şey, düğmeye basarak kendime hafif bir elektrik şoku uygulamak.

Pavlok adı verilen bu aygıt biraz tartışmalı. Bazıları uydurma olduğunu söylerken, bazıları da tırnak kemirme, aşırı şeker yeme gibi alışkanlıklarını bırakmada yardımcı olduğuna inanıyor. Buluş sahibi Maneesh Sethi, aygıtı kullanan kişinin beş gün gibi kısa bir sürede kötü alışkanlıklarını bıraktığını söylüyor.

PAVLOK: ELEKTRİKLE ŞARTLI REFLEKS BİLEKLİĞİ

Ben de yatakta telefon kullanma alışkanlığımı bırakmak istediğim için bu yola başvurarak aygıtın işe yarayıp yaramadığını görmüş olacağım. Zira uyumadan önce akıllı telefonda zaman geçirmenin uykuyu olumsuz etkilediğini, hatta geçici körlüğe bile neden olabileceğini söylüyor uzmanlar.

Pavlok aygıtının mantığı da, istenmeyen bir davranış sergilemeleri halinde kullananlara şok uygulayarak o davranışın tekrarlanmasını önlemek. Şok uygulandığında bu davranış, örneğin yatakta telefon kullanma, acı ile ilişkilendirilmiş ve tekrarlanması engellenmiş oluyor.

Ben de sonunda kendime şok uygulama cesareti bulduğumda, yüzde 50'ye ayarlı elektrik şokunun hiç de göz ardı edilemeyeceğini gördüm.

Peki elektrik şoku veya para cezası gibi bu tür caydırıcı uygulamaların davranışlarımızı düzeltici etkisi gerçekten var mı?

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaşam yolculuğumuzda bazı anlar vardır ki iyimser olmak, umutlanmak çok zordur. Ancak bazen de iyimser olmaktan, umut etmekten başka çare kalmaz. Zali
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Şanlıurfa Öğretmen Gelişim ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Eğitimci
  • Endişe verici bir olaydan sonra kendinizi kötü haberlerle ilgili makale üstüne makale okurken buldunuz mu? Doomscrolling, kötü haber okuma hastalığı.
  • Travmaların hem biyolojik hem de psikolojik olarak insana tamamen zarar veren bir durum olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Firdevs Seyfe Şen, tra
  • Dikkat! Sürekli kötü haber okumak bağımlılığa yol açıyor…
  • Depremzede kadınların sahip oldukları sorumlulukların da etkisiyle felaketten çok daha fazla etkilendiğini belirten uzmanlar, kadınların bu dönemden e
  • Randevu Al