Ele bulaşan grip virüsü 4 saat canlı

El ya da vücudun başka bir noktasına bulaşan grip virüsü, 2-4 saat arası canlı kalabiliyor, tokalaşmayla ve öksürmekle bir başkasına bulaşabiliyor.

Ele bulaşan grip virüsü 4 saat canlı

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu, ele bulaşan bir virüsün 2 ila 4 saat canlı kalabildiğini söyledi. Prof. Dr. Hacımustafaoğlu grip mevsiminin mart ayına kadar devam edebileceğini söyledi ve şu önerilerde bulundu:

ELLERİ AĞZA GÖTÜRMEMEK LAZIM

"Şu anda yaygın şekilde hastalığa yol açan bir grip virüsü var. Bu tür, ağız ve burun salgılarında bulunur. El ya da vücudun başka bir noktasına bulaşan bu virüs, 2-4 saat arası canlı kalabiliyor, tokalaşmayla ve öksürükle bir başkasına bulaşabiliyor. Çocuklar ellerini ağızlarına götürdüklerinde vücuda, başka biriyle tokalaştığında karşısındakinin burnuna, ağzına bulaştırabiliyor"

MASA, SANDALYELERDE DE HİJYENE DİKKAT

Cansız yüzeylerde, masa, sandalye, çarşaf, giysi gibi yerlerde virüsün yaşam süresinin, ortamın güneşe maruz kalıp kalmamasına, havanın sıcaklığına göre uzayabildiğini dile getiren Hacımustafaoğlu, bu yüzden temizliğin çok önemli olduğunu kaydetti.

DENGELİ BESLENME ÖNEMLİ

Hacımustafaoğlu, her hastalıkta olduğu gibi gripte de dengeli ve bilinçli beslenmenin önemli olduğuna dikkati çekerek, "Sağlıklı beslenen çocuklarda, enfeksiyonlara, gribe veya diğer hastalıklara karşı özel bir vitamin takviyesi yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Genel prensipler çerçevesinde kaliteli protein, dengeli karbonhidrat ve yağ dengesi sağlayacak bir beslenme önemli" diye konuştu.Genellikle mevsim meyvelerinin tüketilmesini öneren Hacımustafaoğlu, "Yumurta, yoğurt, süt bizim önemli protein kaynaklarımızdan. Ayrıca bitkisel proteinler ile et, tavuk ve balık önemli kaynaklar. Ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili. Balığı hiçbir şekilde ihmal etmemek gerekir. Şartlarımız müsait olduğu zaman haftada 2-3 defa balığın öğünlerimizde bulunmasında fayda var" ifadelerini kullandı.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al