El hijyeni

El Hijyenİ hayatta kalmak için her zaman kritik öneme sahiptir. Eski uygarlıklardan günümüze kadar, enfeksiyon ve hastalığın yayılmasını önlemede hayati bir rol oynar.

El hijyeni

Modern dünyada hijyen, sağlık ve refahta hala kritik bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, birçok durumda, en büyük risk gönül rahatlığıdır.

Doğadan ayrılan giderek daha temiz bir yaşam ortamı, çok çeşitli en tehlikeli patojenlere karşı aşıların geliştirilmesi ve antibiyotik kullanımı bir zamanlar öldürebilecek hastalıklar birçok durumda hafif bir rahatsızlığa indirgenmiştir. Bununla birlikte, girişlerinden 100 yıl sonra, antimikrobiyal direnç (AMR), ilaçlarımızın çoğunu bulaşıcı hastalıkların tedavisinde etkisiz hale getirmekle giderek daha fazla tehdit etmektedir.

Enfeksiyonun nasıl önleneceğine ilişkin anlayışımızın gelişmesi binlerce yıl sürdü ve AMR'nin potansiyel tehlikeleri, tarih boyunca hijyenin yaşam ve ölüm arasındaki fark olabileceği dönemleri hatırlama ihtiyacını vurgulamaktadır.

El hijyeni tarihi nasıl şekillendirdi

Toplumun el hijyenine odaklanma ihtiyacını daha iyi göstermek için, dünyayı değiştiren ve hayat kurtaran üç el hijyeni anı:

Hijyen dinin bir parçası olduğunda

Dünya dinlerinin hemen her biri, bir noktada, kutsallıklarında temizlik ve manevi saflık arasında açık bir bağlantı kurmuştur.

Tanrı'ya saygı göstermeden önce temiz suda yıkamak her dinin bir töreni haline geldi  ve takipçileri banyo yapmaya teşvik eden dini liderler, sistematik hijyen uygulamalarının ilk örneğidir.

Dini hijyen pratiğine bağlılık, kelimenin tam anlamıyla hayatınızı kurtarabilir.

El hijyeni bir bilim haline geldiğinde

1546'da, doktor Girolamo Fracastoro, enfeksiyonun doğrudan kişiden kişiye değil, aynı zamanda eller ve giysiler gibi yüzeyler yoluyla da bulaşabileceği konusunda devrimci bir fikir ortaya koydu. Ne yazık ki, bu fikir yüzyıllarca göz ardı edildi.

Bununla birlikte, 19. yüzyıla gelindiğinde bilim adamları Fracastoro’nun mikroorganizmaları birçok hastalığın nedeni olarak tanımlayan `` mikrop teorisi '' yaratma çalışmaları üzerine inşa ettiler. Bu, hastalık kontrolünde tam bir dönüşüm başlattı. Bakterilerin yayılmasını önleyen modern hijyen uygulamalarının yaratılmasına yol açtı.

Mikrop Teorisi ve ilham aldığı pratik hijyen uygulamaları, modern toplumda hijyenin temel yapı taşlarıdır.

El hijyeni basitleştiğinde

Hastalıkların nasıl çalıştığını anlamak sadece onları tedavi etmeyi kolaylaştırmakla kalmadı, aynı zamanda sentetik kimyayı kullanarak yayılmalarını önlemek için odaklanmış, hedeflenmiş yolların geliştirilmesini hızlandırdı.

Sabun ve suyun 2 bin yıldan uzun bir süredir tek hijyen ürünü olduğu durumlarda, 20. yüzyılda özellikle cilt üzerinde taşınan mikropları azaltmak için özel olarak tasarlanmış temizleyiciler ve dezenfektanlar piyasaya sürüldü.

Bu yenilikler 20. yüzyıl boyunca sağlığı ve refahı dönüştürürken, geçmişin derslerini unutamayız - en önemlisi hijyenin pratik davranışlarla ilgili her şeyden önce olmasıdır. En gelişmiş ürünler, bunları kullanmayı hatırlamadığımız sürece çalışmaz.

Hijyen bugünün (ve yarının) dünyası için neden hayati

Hijyen tarihi sürekli bir gelişme ve evrim olmuştur ve bunların çoğu sağlığın korunmasının ne kadar önemli olduğunu anlamaktan gelmiştir. Bununla birlikte, gelecekteki bir hastalık salgınından kaçınmak için üstesinden gelinmesi gereken büyük zorluklar vardır.

En büyük zorluklardan biri, vücudumuzda yaşayan mikrobiyotanın sağlığımız için hayati önem taşıdığını gösteren son araştırmalardır. Bunun gelecekteki hijyen gelişimi için önemli etkileri vardır. Bu, zararlı mikroplara maruz kalmaya karşı korumayı en üst düzeye çıkarmanın ve aynı zamanda ihtiyacımız olan mikroplara maruz kalmayı sürdürmenin yollarını bulmamız gerektiği anlamına gelir.

1980'ler sağlık hizmetlerinde el hijyeni kavramlarının evriminde bir dönüm noktasıydı. İlk ulusal el hijyeni kılavuz ilkeleri 1980'lerde, daha son yıllarda farklı ülkelerde başkaları tarafından yayınlanmıştır.

1995 ve 1996'da, ABD'deki CDC / Sağlık Enfeksiyon Kontrol Uygulamaları Danışma Komitesi (HICPAC), çok ilaca dirençli patojenleri olan hastaların odalarını terk ettikten sonra elleri temizlemek için antimikrobiyal sabun veya susuz antiseptik bir ajan kullanılmasını önerdi56,57. Daha yakın zamanlarda, 200258'de yayınlanan HICPAC kılavuzları, mevcut olduğunda, sağlık bakım ortamlarında el hijyeni uygulamaları için bakım standardı olarak tanımlanırken, el yıkama sadece belirli durumlar için ayrılmıştır.59 Mevcut kılavuzlar buna dayanmaktadır.

Önceki doküman ve literatürde el hijyeni ile ilgili kanıtların en kapsamlı incelemesini temsil etmektedir. Önerilerin kapsamını küresel bir perspektife genişletmeyi, sağlık hizmetlerinde el hijyeni ile ilgili tartışmalı konularda tartışmayı ve uzman görüşlerini geliştirmeyi ve başarılı bir uygulama için pratik bir yaklaşım önermeyi amaçlamaktadır .

El hijyeninin iyileştirilmesine ilişkin tavsiyelerin uygulanması söz konusu olduğunda, herhangi bir başarı derecesine ulaşmak için promosyon stratejilerinin çok modlu olması gerektiği kavramının tanıtılması ve onaylanmasından bu yana çok önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. 2000 yılında Pittet ve ark. Cenevre Üniversitesi Hastaneleri'nin deneyimini, sadece alkol bazlı bir el ovucu tanıtmakla kalmayıp, birkaç temel bileşene dayanan bir stratejinin uygulanmasıyla ilgili raporladı. Çalışma, el hijyenine uyumun iyileştirilmesi ve HCAI'nın azaltılması açısından kayda değer sonuçlar göstermiştir.

60 Sonuçlarının da uzun sürdüğü gösterilen bu yenilikçi yaklaşımdan ilham alarak, orijinal yönleri de dahil olmak üzere 61 diğer çalışma zenginleştirilmiştir. Çok sağlam kanıt tabanı göz önüne alındığında, bu model, mevcut kılavuzlarda yer alan önerileri uygulamaya dönüştürmeyi amaçlayan WHO El Hijyenini Geliştirme Stratejisini geliştirmek için İlk Global Hasta Güvenliği Zorluğu tarafından benimsenmiştir. Kılavuzların bu son versiyonunda, 2007-2008 döneminde stratejinin pilot testinden elde edilen kanıtlar dahil edilmiştir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Soğuk algınlığı, Üst solunum yoluna bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı 200’den fazla farklı virüsten kaynaklanabilir. Soğuk algınlığına Portakal su
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Randevu Al