EKSİ 60 DERECE ŞOK

EKSİ 60 DERECE ŞOK

DHA

Samsun'da 51 yaşındaki Meliha Yıldız'ın hastalığının tedavisinde soğutma metodu kullanıldı.

 


Samsun'daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi’nde yapılan operasyonla kalbi düzensiz ve hızlı atan (atriyal fibrilasyon hastası) 51 yaşındaki Meliha Yıldız, kalbinin sol kulakçık bölgesinde ritim bozukuluğuna neden olan alan sıfırın altında 60 dereceye kadar soğutularak tedavi edildi.

Samsun’un Tekkeköy İlçesi’nde oturan evli ve 3 çocuk annesi Meliha Yıldız’a 3 yıl önce yapılan tetkiklerde kalbinin düzensiz ve hızlı attığı tepis edildi. OMÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Sabri Demircan, ilaç tedavisine rağmen şikayetleri geçmeyen Yıldız’ın ’soğutma metodu’ ile tedavi edilmesine karar verdi.

Geçen cuma günü yapılan operasyonla Yıldız’ın kalbinin sağ tarafından açılan delik yardımıyla sol kulakçık bölgesine ulaşıldığını ve ritim bozukluğuna neden olan alanın eksi 60 dereceye kadar soğutularak kalbin elektrofizyolojik sisteminin durdurulduğunu söyledi.

Yapılan soğutma işlemi ile kalbin sol kulakçık bölgesinin hızlı ve düzensiz atmasının da tedavi edildiğini belirten Doç.Dr.Demircan, şöyle dedi:

"Daha önce aynı uygulamayı sorunlu bölgeyi ısıtarak yapıyorduk. Şimdi tam aksine soğutma metodu ile ritim bozukluğunu tedavi ediyoruz. Bu metot Türkiye’de yeni uygulanıyor. Soğutma metoduyla Karadeniz Bölgesi’nde tedavi edilen ilk hasta da Meliha Yıldız olmuş oldu. Hastamızın sağlık durumu şu an oldukça iyi."

Daha önce çarpıntı şikayetiyle ilaç tedavisi gördüğünü fakat bir türlü şikayetlerinin geçmediğini söyleyen Yıldız, "Çarpıntı beni çok rahatsız ediyordu. Sürekli hastaneye gitmek zorunda kalıyordum. İlaç tedavisinden de sonuç alamadık. Şimdi ise gayat iyiyim. Yapılan müdehalenin ardından çarpıntı şikayetim de bir anda geçti" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al