EKRAN ÖNÜNDEKİ ÇOCUK

EKRAN ÖNÜNDEKİ ÇOCUK
Paylaş:

A.A

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çocuk ve Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı ile Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği tarafından "Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu Ulusal Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Politikaları" çalıştayı düzenlendi.

HÜ İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Yunus Müftü Konferans Salonu'ndaki çalıştay kapsamında yapılan panelde "Ekran Önündeki Çocuk" konusu ele alındı.

Panelde konuşan RTÜK üyesi Hülya Alp, çocuk hakları ile ilgili yasal çerçeve ve Türkiye'deki mevzuat hakkında bilgi verdi.

Radyo ve televizyonlarda yayımlanan programlarda kadınlara, güçsüzlere ve çocuklara karşı şiddetin teşvik edilmemesi gerektiğini belirten Alp, gençlerin ve çocukların ahlaki ve zihinsel gelişimini engelleyen programların çocukların izlediği saatlerde yayımlanmaması gerektiğinin altını çizdi.

HÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asker Kartarı ise çocukların medyayı nasıl algıladığına ilişkin bir sunum yaptı.

Çocukların ekrandaki örnekleri alarak içselleştirdiğini belirten Kartarı, medyanın çocuk üzerindeki etkisinin çok fazla olduğunu vurguladı.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Çaplı da televizyondaki programların izlenme durumuna ilişkin bilgi vererek, çocukların çocuk programları izlemediğini söyledi.

2000'li yılların başında çocuk programlarının daha çeşitli olduğunu belirten Çaplı, giderek bu programların sayısının azaldığını kaydetti.

Çocukların program yoksunluğu içerisinde yetişkin programlarına yöneldiğini ifade eden Çaplı, ebeveynlerin de bu tablodan rahatsızlık duyarak tepki göstermediklerini ileri sürdü.