EKLEM AĞRILARI ÜZMESİN

EKLEM AĞRILARI ÜZMESİN

Hürriyet
 
Eklemi oluşturan parçaların yani kas, kemik, kıkırdakda ortaya çıkan aşınma ve hastalıklar ağrı kaynağı. Ama çözümü var.


Bununla beraber yaşlanma şartı olmaksızın iltihabi romatizma olarak bilinen romatizmal hastalıklar ve romatizma dışı bazı hastalıklarda eklemlerde ağrılarına neden olabilir.

EKLEM KİREÇLENMESİ NASIL OLUŞUR?

Yaşlanmanın önemli etkilerinden biri eklemlerde yaşanıyor. Eklemleriniz özellikle 40’lı yaşlardan sonra yavaş yavaş bozulur. Eklem düzeylerini döşeyen kıkırdaklar parçalanmaya, tahrip olmaya ve incelmeye başlar. Yeni kıkırdak dokusunun yapımı yavaşlar. Ayrıca eklem köşeleri ve iç yüzeylerinde “kireçlenme” oluşmaya yani kalsiyum yapısında maddeler depolanmaya, birikmeye başlar. Eklem sıvısı azalır. Eklemlerin boşlukları daralır. Eklem yüzeyi düzensiz bir hale gelir. Sonuçta hareket etme zorlaşır, yavaşlar.

KİLO ALMAK EKLEMLER İÇİN ZARARLI

Aşınmış eklemlere binen yükün artması yeni aşınmalara neden olur. Eklem ağrıları ve şişlikleri daha da belirginleşir. Durum içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

YAPILMASI GEREKENLER

En önemli iki nokta kontrollü olarak kilo verilmesi ve düzenli olarak doğru egzersizlerin yapılmasıdır. Bununla beraber fizik tedavi uzmanının önerdiği ilaç tedavisi ve varsa fizik tedavi uygulamaları tedavinin temelini oluşturur. Hepsinin sonunda gerekirse cerrahi yöntemlerin uygulandığı ortopedik yaklaşımlar tedavide alternatif olabilir.

Genel olarak herkesin yapabileceği değil, sizin için hazırlanmış size özel diyet ve hareketleri yapmalısınız. Özellikle eklem hareketliliğini koruyan ve çevre dokuları gevşeterek eklemlerin yumuşamasını sağlayan esneklik egzersizleri çok yararlıdır. Kasları güçlendirmek için ağırlık ve dirence karşı yapılan egzersizlerden de faydalanılabilir. Gerek yürüme ve benzeri egzersizlerin, gerekse ağırlık egzersizlerinin yavaş yavaş başlatılması, dozunun makul ölçülerde ve kademeyle artırılması uygun olur. Kiloluysanız özellikle dizlere ağırlık veren yürüme, koşma gibi aktiviteler yerine yüzme ve benzeri egzersizleri seçmelisiniz. Eklemlerinizi burkma, düşme ve darbelerden korumaya çalışın.

Ayrıca eğer doktorunuz önermiyorsa kontrolsüz olarak kaplıcalara gitmeyin. Gerek ağrılara neden olan iltihaplı romatizmal hastalıklar, gerekse astım-kalp-hipertansiyon-şeker hastalığı gibi hastalıklar kaplıca ortamlarında dengesi bozulan hastalıklardır. Tanımlanmamış iltihaplı romatizmanız varsa kaplıca ortamında hastalık tekrar şiddetlenir.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al