EĞLENEREK ZAYIFLAYACAK

EĞLENEREK ZAYIFLAYACAK

DHA

Şanlıurfalı iki lise öğrencisi, çocukların eğlenirken zayıflayabilecekleri bir proje geliştirdi. İşte o proje.

 


Çağın hastalığı haline gelen, özellikle çocukları etkileyen obeziteye karşı, çocuklarda oyunla egzersizi birleştiren bir alet geliştiren iki öğrenci, eğlenerek kilo vermelerini sağlamak amacıyla “Obez Çocuklarda Eğlenceli Egzersiz” projesini geliştirdi.

Şanlıurfa Özel Çağlayan Murat Anadolu Lisesi öğrencilerinden Halil Ayneli ve Fida Atarlar, TÜBİTAK Bilim Şenliği programı çerçevesinde, Malatya'da düzenlenen “Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması'nda projelerini tanıttı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki yarışmada projelerini anlatan Fida Atalar, projelerinin amacının obez çocuklarda egzersizi sıkıcı olmaktan kurtararak, oyun şeklinde algılanmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Sınıflarında ve evde yaptıkları görüşmelerde, 'obez çocuklara nasıl egzersiz yaptırabiliriz' düşüncesinden hareket ederek proje taslağını çıkardıklarını ifade eden Atarlar, işe öncelikle obezitenin çocukları etkileyen yönlerini araştırmakla başladıklarını kaydetti.

Bu kapsamda, kondisyon bisikletinin pedal hareketleriyle, bir takım oyunları birleştirdiklerini ifade eden Atarlar, obez çocukların eğlenirken aynı zamanda egzersiz yapabileceği bir sistem geliştirdiklerini ifade etti.

Atarlar, şunları anlattı:

“Projeyi hazırlarken obezite ve egzersiz konularında beden eğitimi öğretmenimizden bir takım bilgiler aldık. Elektrik üretme ve oyuncak grubuna adapte işlemlerinde fizik öğretmenimizden yardım aldık ve projemizi hayata geçirdik. Kondisyon bisikleti bizim kolayca ulaşabileceğimiz alet oldu. İki kondisyon bisikleti pedalından aldığımız güç ile yarış arabalarını birleştirdik.

Pedallar çevrildikçe araçları hareket eder duruma getirdik. Böylece, çocuklar pedalleri çevirirken, araçları hareket ettirerek hem eğlenecek hem de zayıflayacak. Oyuncak grubuyla eğlenceli hale getirilen egzersiz aletleriyle çocuklar, hızlı bir şekilde kilo verecek.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al