Deprem Travma Psikolojisi

Eğer şaşıramıyorsanız...

ABD’deki Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları ağır kalp ve akciğer hastalıklarından müzdarip olan kişilerin bir çok yüz ifadesini belirgin bir şekilde yapamadığını özellikle 'şaşırma' ifadesinde zorlandığını söyledi.

Eğer şaşıramıyorsanız...

Eğer şaşıramıyorsanız hemen bir doktora gidin!

ABD’deki Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları ağır kalp ve akciğer hastalıklarından müzdarip olan kişilerin bir çok yüz ifadesini belirgin bir şekilde yapamadığını özellikle 'şaşırma' ifadesinde zorlandığını söyledi. sasirimamakUzmanlar bir süprizle karşılaşında “şaşkın” görünemediğini fark eden kişilerin hemen bir doktora başvurması gerektiğini belirtti. Acil servise nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikayetleri ile acil servise başvuran elli yetişkinin duygusal uyarıcılara gösterdiği fiziksel tepkileri ölçtü. Elde ettikleri verileri Emergency Medicine Journal’da yayınlayan bilim insanları araştırma sonrasında ağır kalp ve akciğer hastası olduğu tespit edilen 8 kişinin yüz ifadelerinin diğer deneklere kıyasla belirgin bir biçimde yüzeysel ve kısıtlı olduğunu açıkladı.

"BU HASTALAR TEPKİ VERMEKTE ZORLANIYOR OLABİLİR"

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Jeffrey Kline, İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada “Biz hastalıklarının ağırlığına bağlı olarak bu hastaların duygusal uyarıcıları algılamakta ve onlara tepki vermekte sağlıklı kişilere oranla zorluk çektiklerine inanıyoruz. Bu araştırmanın ana hedefi doktorlara hastaların sağlığı ile ilgili yeni bir test yapma imkanı sağlamak ve bu şekilde hastalığının ağır olmadığı tespit edilen kişilerin gereksiz ve rahatsızlık verici başka testlere tabi tutulmasını engellemek” dedi. AFP
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al