Deprem Travma Psikolojisi

EEG entropileri ölçülerek bipolar tespit edilebilir!

ABD’nin Miami kentinde düzenlenen Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin (SBMT) 13’üncü yıllık toplantısına katılan Üsküdar Üniversitesi’nden 15 kişilik ekip önemli sunumlar yaptı. Ekibin başkanlığını yapan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Gültekin, “Entropi ve Bipolar Hastalıkları İlişkileri” başlıklı sunumda EEG entropilerini ölçmek suretiyle hastanın bipolar olup olmadığının belirlenebileceğini söyledi.

EEG entropileri ölçülerek bipolar tespit edilebilir!

Beynin bilinmeyen sırlarının, Otizm, Şizofreni, Parkinson, Alzheimer gibi önemli hastalıkların araştırılıp tedavilerinin geliştirilmesi için ABD Başkanı Barack Obama’nın 2013 yılında başlattığı Brain Initiative (Beyin Girişimi) Projesi’nde Türkiye’yi temsil eden Üsküdar Üniversitesi, 8-10 Nisan tarihleri arasında Miami’de yapılan beyin toplantısına katıldı.

Üsküdar Üniversitesi, Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin (SBMT) 13’üncü yıllık toplantısında 15 kişiden oluşan bir ekiple yer aldı.

Ekibin başkanlığını yapan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Gültekin, Miami toplantısında yaptıkları “Entropi ve Bipolar Hastalıkları İlişkileri” başlıklı sunumu değerlendirdi.

Prof. Dr. Selahattin Gültekin, şunları söyledi: “Bu çalışmada, bir grup normal insan ile bir grup bipolar hastalarının EEG’lerinin Shannon entropileri karmaşık bir matematik ve yazılım kullanılarak tespit edildi. Normal olanların entropileri, bipolar olanlardan daha düşük çıkmaktadır. Bu durum her elektrot için geçerlidir.
Ancak elektrotlar arasındaki entropi değişikliği, normal insanlarda bipolarlara kıyasla daha fazla çıkmaktadır. Böylece, EEG entropilerini ölçmek suretiyle hastanın bipolar olup olmadığı belirlenebilir. Aynı durum major depresyon hastalarında da tespit edildi. Bu da ayrı bir makalede ele alındı” diye konuştu.

ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör oldu. Prof. Dr. Nazife Güngör, 14 Mart 2023'te yayımlanan Resmî Gazete kararına göre Üsk
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Belediyesi iş birliğinde depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik psikolojik destek buluşması g
  • Üsküdar Üniversitesi, 10 yıldan bu yana Pozitif Psikoloji dersleri veriyor.
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve Travma Sonrası Büyüme” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Po
  • “Gelecekte hayat kolaylaşabilir ancak insan kalmak çok kolay olmayabilir”
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi, “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve T
  • Randevu Al