Deprem Travma Psikolojisi

Ebeveynler çocuklarının mutluluk seviyesini nasıl düşünüyor!

Ebeveynler çocuklarının mutluluk seviyesini olduğundan yüksek düşünüyor.

Ebeveynler çocuklarının mutluluk seviyesini nasıl düşünüyor!

Ebeveynler kendi hislerine ve mutluluk seviyelerine göre, çocuklarının mutluluklarını doğru tahmin edemiyor ve çoğunlukla çocuğun gerçek hislerinden çok daha fazla mutlu olduğunu düşünme eğilimi gösteriyor.

Yeni bir araştırmaya göre, ebeveynlerin çocuklarının mutluluğu ile ilgili tahminleri, çocukların kendi değerlendirmelerinden çok farklı olabiliyor.

Plymouth University Psikologlarının yürüttüğü araştırmaya göre, 10 – 11 yaşlarındaki çocukların ebeveynleri, çocuklarının mutluluk seviyesini normalden çok fazla tahmin ediyor. 15- 16 yaş grubu ebeveynleri ise yine çocukların değerlendirmelerinden 11 – 12 yaş grubu ebeveynlerine göre; çok daha yüksek olduğunu tahmin ediyor.

Journal of Experimental Child Psychology‘de yayımlanan çalışmada bu farklılıklar, ebeveynlerin bütün aileyi birlikte değerlendirirken ağırlıklı olarak kendi hislerine dayanmaları olarak kendini gösteren ‘egosantrik önyargı’ ile ilişkilendirildi.

Çocuklar ve ergenlerin mutlulukları, son dönem araştırmaları ile dikkat çekmeye ve incelenmeye başlandı, ancak bunun tespiti için ebeveyn raporlarına dayanan araştırmaların nasıl sorunlar çıkarabileceği de görülmüş oldu.

Araştırmacılar, bu çalışmanın çok değerli bilgiler ve çıkarımlar sağlayabileceğini düşünüyor. Hem çocuk gelişimi, hem aile mutluluğu hem de ebeveyn-çocuk ilişkisinin yönetilmesi ve geliştirilmesi için yeni yöntemleri de ortaya çıkarabileceğini düşünüyor.

Araştırmada, İspanya’daki iki farklı okuldan 357 çocuk ve ergene , ebeveynleriyle birlikte anket uygulandı. Mutluluk seviyeleri de kendi beyanlarına dayalı ölçüm ve numaralandırma şekillerine göre saptandı.

Sonuçlar ortaya çıktığında ise, ebeveynlerin çocuklarının mutluluk seviyelerini kendi mutluluklarına yakın bir seviyeye doğru artırma eğiliminde oldukları görüldü. Çoğunlukla da bunu yapmakla beraber, çocuğa ait olan raporla gözle görülür ciddi farklılıklar oluştuğu gözlemlendi.

Bu açıdan bakıldığında, çocuklar ve ergenler çok benzer mutluluk seviyesi skalası belirtse de, ebeveynlerin cevapları çocuklarının yaşlarına göre değişik seviyelerde oluştu. Çalışma bu haliyle yalnızca değerlendirme farklılıklarını değil aynı zamanda ergen ebeveynlerinin mutluluk seviyesinin azaldığını da göstermiş oldu.

Çocuğun mutluluk seviyesinin yanlış tahmin edilmesi veya doğru şekilde saptanamaması, ebeveynlerle çocuk arasında anlaşmazlığa, yanlış anlaşılmalara, psikolojik gelişim bozukluklarına ve ebeveyn- çocuk ilişkisinde kopmalara neden olabilmektedir. BU haliyle büyük bir önem taşıyan araştırma, ebeveynlerin de bunu göz önüne alarak doğru duygusal formları yakalamalarını ve çocukların ihtiyacı olan eksik kalmış ögeleri tamamlamalarını sağlayabilir.

JOURNAL OF EXPERIMENTAL CHILD PSYCHOLOGY

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Randevu Al