E-kitaplar okuma tarzını değiştiriyor mu?

İlk elektronik kitabın yayımlanmasının üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçti. Peki E-kitaplar okuma tarzını değiştiriyor mu?

E-kitaplar okuma tarzını değiştiriyor mu?

İlk tepkiler olumsuz olsa da bazıları e-kitapların giderek yaygınlaşacağını, hatta klasik anlamda kitapların varlığını tehdit eder hale gelebileceğini öngörmüştü.

Araştırmalar ABD’de yetişkin nüfusun yarısının bir tablete ya da e-kitap okuyucusuna sahip olduğunu ve her 10 kişiden 3’ünün 2013’te e-kitap okuduğunu gösteriyor. Basılmış kitaplar hala en yaygın okuma biçimi olsa da son 10 yılda e-kitaplar da hızlı artış gösteriyor.

İnternet üzerinden alışveriş yapmaya olanak sağlayan dev şirket Amazon’un 2007’de Kindle adlı e-kitap okuyucusunu piyasaya sürmesinin büyük payı var bunda.

2008-2010 yılları arasında e-kitap satışı %1260 arttı. Ardından Nook ve iPad meydana çıktı. İngiltere’nin ünlü kitapçılarından Borders Books 2011’de iflas etti. E-kitap satışları artmaya devam etti, ama veriler bunun ilk dönemdeki kadar hızlı olmadığını gösteriyor.
Amerikan Yayıncılar Derneği’ne göre, kitap piyasasının yüzde 20’sini teşkil eden e-kitap satışları 2015’te duraklama dönemine girdi. Fakat baskı kitapların satışında da bir düşüş olmuştu.

Kitabın Geleceği Enstitüsü’nün kurucusu Robert Stein bu durağan çizginin bir gün yeniden yükselişe geçeceğini söylüyor. Stein, e-kitapların gelecekte yayınevleri tarafından değil, video oyunları sektörü tarafından üstlenilebileceğine, kitap okumanın daha sosyal bir deneyim haline geleceğine, yazarla okuyucunun dijital ortamda iletişim kurabileceğine inanıyor.

Stein’in Sosyal Kitap projesi ise üyelerin dijital metinlerde okurun satır aralarına kendi yorumlarını yazmasına olanak veriyor. Bazı okullarda öğretmenler tartışmaları teşvik etmek için bu tür okuma yöntemleri kullanıyor bile. “Gelecek kuşaklar açısından kitap okumanın tek başına yapılan bir aktivite olması fikri oldukça yabancı gelecek” diyor.

Kitap basımının tümüyle ortadan kalkması beklenmiyor, ama ağaç baskı, karanlık oda fotoğraf baskısı ve el dokuması gibi zanaatkar veya estetik bir değer kazanacağı tahmin ediliyor. Kitaplar okumak için değil, daha çok bakmak için olacak, sanat katalogları ve sehpalardaki yerlerini koruyacak.

Bazıları basılı kitabın 50 -100 yıl içinde tümüyle ortadan kalkacağına inanıyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, engelli olmak ve psikolojik engellilik konusuna ilişkin değerlendirmede bul
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Randevu Al