Düzenli yürüyüş kanser riskini düşürüyor

Kadınlar, menopoz döneminden sonra günde her gün bir saat kadar yürüyerek meme kanseri riskini önemli ölçüde düşürebilirler diyor Amerikan Kanser Birliği araştırmacıları.

Düzenli yürüyüş kanser riskini düşürüyor

Kadınlar, menopoz döneminden sonra günde her gün bir saat kadar yürüyerek meme kanseri riskini önemli ölçüde düşürebilirler diyor Amerikan Kanser Birliği araştırmacıları.

yuruyusOn yedi yıl boyunca 73.000 kadının sağlık durumunu takip eden bilim insanları, haftada en az yedi saatlik yürüyüşün kanser riskini düşürdüğünü görmüş. Fakat Ramblers organizasyonu tarafından gerçekleştirilen bir anket yetişkinlerin dörtte birinin haftada bir saatten fazla yürümediklerini ortaya koymuş. Oysa sportif etkinlikler birçok kanser türünü engellemekte. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention dergisinde yayımlanan araştırmaya katılan kadınların yüzde kırk yedisi spor olarak sadece yürüyüş yaptığını söylemiş. Haftada en az yedi saat yürüyen kadınlarda meme kanseri riski %14 daha düşük çıktı diyor Alpa Patel ve ekibi. Patel, sonucun, her gün yürüdüklerini söyleyen kadınlar için bir motivasyon olacağını düşünüyor. Sadece bir saatlik bir yürüyüşün bile meme kanserini düşürüyor olması olumlu bir sonuç. Daha uzun ve daha yorucu etkinlikler riski daha da düşürür. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al