Düzenli avokado tüketmeniz için 7 harika neden

Salatalardan tatlılara, yemeklerden kahvaltılara birçok tarife lezzet katan avokado aynı zamanda oldukça sağlıklı. İşte faydaları...

Düzenli avokado tüketmeniz için 7 harika neden

Çeşitli yemeklerde, kahvaltılarda, salatalarda ya da ara öğün olarak yenebilen avokado vücuda olan faydalarıyla da sıkça tüketilmesi önerilen besinlerden biri. İşte avokadoyu mutfağınıza sokmanız için nedenler:

1. Kilo vermeye yardımcı olma ve kilo kontrolü, avokadonun akla gelen ilk faydalarından. Yüksek besin değerine sahip olan bu meyve, vücuttaki birçok ihtiyacı karşılar ve tok tutucu özelliğe sahiptir. Bu nedenle tek başına ya da başka yemeklerle beraber tüketilebilen bu besini yediğiniz zaman uzun süre açlık hissetmeyeceksiniz ve bu da kilo vermenize yardımcı olacak.

2. Avokado göz sağlığı için de oldukça faydalıdır. İçeriğinde zeaksantin ve lutein vardır. Bu maddeler de gözdeki hasarların daha çabuk ve sağlıklı olarak iyileşmesine ve başka hasarlarının oluşmamasına yarar.

3. Avokado kanserle savaşma konusunda da faydalı besinlerden. İçeriğinde bulunan folat maddesi sayesinde bazı kanser tiplerine karşı koruyucu özelliği vardır ve kemoterapinin yan etkilerinin de azaltılmasında yardımcıdır.

4. Sindirim sistemini de düzenleyen avokado, yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığa karşı doğal bir önlemdir.

5. Avokado içerdiği sağlıklı yağlar ile kolesterol kontrolü de sağlar. İyi kolesterolü arttırıp, kötü kolesterolü azaltarak genel kolesterol seviyenizi sağlıklı düzeyde tutmanıza yardımcı olur. Bu da, kalp ve damar hastalıklarının iyileşmesini sağlar ve yeni kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına engel olur.

6. Avokado cilt sağlığı için de sıklıkla kullanılan bir besindir. Direkt olarak cilde uygulanabilen bu besin, içeriğindeki A, C ve E vitaminleri sayesinde cilde parlaklık kazandırır, cildi nemlendirir, yumuşatır ve esnetir. Böylece cilt yenilemede ve cilt problemlerinin tedavisinde rahatlıkla tercih edilebilecek doğal bir üründür.

7. Sağlıklı beslenmek isteyenlerin ilk aklına gelen ürünlerden biri olarak karşımıza çıkan avokado, içerdiği potasyum, folik asit, K vitamini, C vitamini, B5 ve B6 vitaminleri, bakır, fosfor, çinko, magnezyum, manganez, protein, sağlıklı yağ ve karbonhidrat ile sağlıklı bir öğünün vazgeçilmezlerinden. Üstelik, içeriğindeki demir ile kansızlık hastalığına sahip olanların da sıklıkla tüketmesi önerilen bir besin olan avokado, yine içerdiği Omega 3 yağ asitleri ile beyin ve göz sağlığı için de oldukça önemlidir.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al